Sosyal Medya Pazarlaması İçin 9 Etkili Araç

productivity-tools

Sosyal medya işiyle yoğun olarak mı uğraşıyorsunuz?

Size zaman kazandıracak araçlara mı ihtiyacınız var?

Odaklanmak için doğru araçları kullanmak ve daha etkin şekilde çalışmak bir günde daha çok şey yapmanızı sağlar.

Bu yazımızda üretkenliğinizi artıracak 9 sosyal medya aracıyla ilgili bilgiler bulacaksınız.

1- Daha Sonrası İçin de İçerik İlhamı Saklayın

Evernote’u içerik fikirleriyle ve ilham veren kaynaklarıyla ilgili bir günlük gibi kullanabilirsiniz. Metin, ses ve görsel seçenekleriyle bir şeyler yazabilir, dikkatinizi çeken bir fikirle ilgili fotoğraf çekebilirsiniz.

ll-evernote-collect

Evernote, tüm cihazlarınızla senkronize halde çalışabiliyor. Bu yüzden tek yapmanız gereken uygulamayı kullanmak ve sıkıştığınızı hissettiğinizde bu içerik fikirlerinden yararlanmak.

2- Dikkatinizi Dağıtan Web Sitelerini Engelleyin

Gün boyunca pek çok farklı şeyden dolayı dikkatimiz dağılır. Tek istediğiniz birkaç dakikanızı Pinterest’te geçirmekse ve karşınıza çıkan yemek tarifleriyle bütün gününüz heba oluyorsa, ihtiyacınız olan program Cold Turkey.

Cold Turkey’i dikkatinizi dağıtan sosyal, haber siteleri gibi siteleri gruplamak ve belli bir süre aralığında engellemek için kullanabilirsiniz.

cold-turkey

Bir sosyal medya yöneticisiyseniz ve mesajlarınızı programlamak için yerel web siteleri kullanıyorsanız bu uygulamanın size yönelik olmadığını unutmayın.

Ortaya daha gerçek bir iş koyuyorsanız örneğin, yayınlayacağınız blog yazınızın ya da haber bülteninin taslağını hazırlıyorsanız veya patronunuza sunmak üzere bir rapor hazırlıyorsanız kendinize dikkatinizin dağılmayacağı birkaç saatlik bir alan yaratabilirsiniz.

3- Emailinize Kaydedilmiş Yanıtlar Ekleyin

hazır-yanıt-google

Müşterilerinizden örneğin, ürün iade politikası ya da destek içerikli birbirine benzer biçimde birçok email mi alıyorsunuz? Google’da yer alan Canned Responses (hazır yanıtlar) eklentisini aktif hale getirin. Her defasında yeni bir yanıt vermektense yazdığınız emaili kaydedebilirsiniz ve birçok kez tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

hazır-yanıt-google1

Bu özelliğin en güzel yanı ise ruhsuz, robotik ve basit bir otomatik cevaplandırıcı olmaması… Kaydedilen email yanıtları üzerinde gönderilecek kişiye göre özelleştirme yapabilirsiniz ve yanıtınızı soruya göre düzenleyebilirsiniz.

Bu eklentiyi aktive etmek için Gmail’deki Gelen Kutusuna girdikten sonra buradan çark işaretini seçin ve Ayarlar sekmesine gelin daha sonra Labs’a tıklayın ve ardından Hazır Yanıtlar’ı etkinleştirin.

Etkinleştirdikten sonra bu özelliğe yeni mesaj penceresinin sağ alt köşesinden ulaşabilirsiniz.

4- Hesap Bilgilerinizi Güvende Tutun

Email, web sitesi, sosyal medya platformlarından ya da üçüncü parti uygulama ve araç şifrelerini içeren uzun bir listeye mi sahipsiniz? Bu dokümanın gerçekten güvende olduğunu düşünüyor musunuz? Ya bir sitenin hiçbir yere yazmadığınız şifresini unutursanız? 1Password tüm bunlara çözüm olacak bir uygulama.

1password-login

1 Password, hem şifrelerinizi güvende tutuyor hem de hesaplarınıza kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Uygulama, şifrenizi güvenle hafızasına kaydediyor ve gerekli olduğu yerlerde şifreyi otomatik olarak tamamlayabiliyor. Ayrıca uygulamanın Mac, Windows, iOS ve Android ve tarayıcı uzantıları da mevcut.

5- Tekrar Ettiğiniz Görevleri Otomatiğe Alın

Bütün gün boyunca yaptığınız tekrar eden, mekanik görevleri bir düşünün. Daha sonra bu görevleri IFTTT’ye atayın ve daha büyük şeylere odaklanmak için zaman yaratın.

ifttt-recipies

Uzun bir liste halindeki sosyal medya tarifeleri arasından dilediğinizi seçebilir ya da kendiniz için yenisini yaratabilirsiniz. Belki de belli bir hashtag için Twitter listesi hazırlıyorsunuz ve tweetlerde sizden bahsedenleri email bildirimi olarak görmek istiyorsunuz. Eğer öyleyse bu uygulama tam size göre.

6- Görsel Bulmayı ve Atamayı Kolaylaştırın

tineye

Zamanınızın büyük kısmını internette görsel aramakla mı geçiriyorsunuz? Belli bir görseli bulabilmek için çabalamanız mı gerekiyor? Sonunda bir şey alamayacağınız ölü linklerle ya da görselin orijinal kaynağını ararken kayboluyorsanız TinEye size yardımcı olabilir. TinEye’ın tarayıcı uzantısını tersine görsel araması yapmak için kullanın ve her hangi bir görselin orijinal kaynağına ulaşın.

7- Emaillerinizden Görevler Oluşturun

İş hayatında hepimiz bir şeyler yapmamızı, görevleri yerine getirmemizi isteyen emaillere maruz kalıyoruz. Muhtemelen aldığınız emaillerin yoğunluğu sebebiyle sıkıntı çekiyorsunuz ve email atlayıp talepleri gözden kaçırmak istemiyorsunuz.

gmail-task

 

Eğer Gmail kullanıyorsanız, yapılacaklar email listesi hazırlayabilirsiniz. Bir email mesajını açtıktan sonra Daha Fazla butonuna ve karşınıza çıkan menüde Görevlere Ekle’ye basın. Bu işlem, yeni görevinizi Google’ın yapılacaklar listesine ekleyecektir. Oluşturduğunuz listedeki görevlere son teslim tarihi ile ilgili bilgiler de ekleyebilirsiniz.

8- Website Uygulamalarını Analiz Edin

Harika uygulamalar kullanan, farklı kutucukların ve paylaşım butonlarının yer aldığı web sitelerine hiç rastladınız mı? Peki, bu butonları kendi blogunuzda kullanmak istediniz mi? BuiltWith tarayıcı uzantısını kullandığınızda, web sitelerinin kullandığı her bir uygulamayı görebileceksiniz, böylece bu özelliklerin ne olduğunu ve bunları nasıl ekleyeceğiniz konusunda zaman kaybetmeyeceksiniz.

9- Sosyal Ayak İzlerini Takip Edin

Rapportive, tanıdığınız kişilerle sosyal bağlantı bilgilerinizi gösteren bir Gmail eklentisi. Yeni bir kişi sizinle email adresini paylaştı diyelim, bu kişinin sosyal profilini, ilgi alanlarını ya da profesyonel özgeçmişini görmek istiyorsunuz. Rapportive’i yüklerseniz, gelen kutunuzun hemen yanında email göndereceğiniz kişinin sosyal profilini görüntüleyebilirsiniz.

rapportive-google

Rapportive’i kullanmanın bir diğer yolu daha var. Örneğin, bir blogger gördünüz ve ona bir email göndermek istiyorsunuz fakat onun email bilgisini sosyal profilinde görüntüleyemiyorsunuz. En iyi tahmininizi yapıp yeni bir email oluşturmaya başlayın, eğer blogger’ın sosyal profili görüntülenirse doğru tahminde bulunduğunuzu anlıyorsunuz ve doğru adrese email gönderiyorsunuz.

Ancak bu yöntem Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlara farklı email adresleriyle kayıt olmuş kişiler için geçersiz olacaktır ama yine de size vakit kazandıracaktır.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler