Sosyal Medya tartışma konusu: “Şişman Barbie bebek olur mu?”

Barbie bebekler kız çocuklarının küçük yaşlardan itibaren en sevdiği oyuncaklar arasında yer almıştır. Fakat özellikle son yıllarda çocukların psikolojisini bozabileceği açısından sürekli tartışılan “Barbie’ler gerçekçi değil, çünkü çok zayıf ve güzel” konusu, Barbie’nin üreticisi Mattel firmasını çeşitli arayışlara sürüklüyor. Birkaç yıl önce Huffington Post’ta yer alan Galia Slayen’e ait bir makalede geçen “Eğer Barbie ortalama bir kadın ölçülerine sahip olsaydı, dört ayak üzerinde yürümesi gerekirdi.” ifadesi, Barbie’lerin zaten gerçek dışı olmaları gerektiğini savunuyordu. Fakat günümüzde çocuklar çizgi filmlerin de etkisiyle kendilerine bir rol modeli olarak gördükleri Barbie’nin mükemmeliyeti yüzünden psikolojik sorunlar yaşayabiliyorlar.

barbie

Oyuncak pazarı gittikçe daralırken, Barbie yarattığı çeşitlilik ve atılımlarla sürekli büyümeye devam ediyor. Fakat küçük-büyük birçok insanın kendine model olarak aldığı, 19 yaşındaki bir süpermodel fiziğine sahip olan Barbie’ler yapılan bu tartışmalar sonrasında giderek kilo almaya başlayacak gibi görünüyor.

barbie-sisman

Tartışmalarla beraber birçok internet sitesinde, Barbie’lerin photoshop kullanılarak yapılmış şişmanlatılmış hallerini görmeye başlamıştık. Fakat artık öyle bir boyut kazandı ki geçtiğimiz günlerde plus-size-modeling.com sitesinin Facebook sayfasında bir Sosyal Medya kampanyası başlatıldı ve kilolu bir Barbie’nin yer aldığı görselde “Oyuncak üreticilerinin kilolu Barbie yapması gerekir mi?” sorusu yer aldı. Sayfanın takipçilerinden “Evet, kesinlikle” yanıtını vermek isteyenlerin iletiyi beğenmeleri, “Hayır, kötü fikir” diye düşünenlerinse yorum yapmaları istendi. Şu ana kadar 42.372 kişinin beğendiği iletiye 5.852 kişi yorum yaptı. Ayrıca ileti 3.181 kere de sayfa takipçileri tarafından paylaşıldı. Etkili bir kamuoyu yoklaması için doğru bir adım olan bu Sosyal Medya girişimi, oyuncak üreticilerinin direkt faaliyete koyacağı bir sonuç doğurmayacak belki. Fakat tüketicilerin ve ebeveynlerin talepleri açısından böyle bir girişim, mutlaka bir fayda sağlayacaktır.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler