Sosyal Medya Yönetimi nasıl olmalı?

“Outsourcing” başlı başına etkin ve verimli çalışmanın gereği olarak kabul gören bir kavram.

Firmaların işin yapılıp yürütülmesi için dış kaynaklardan destek alması denilebilir. Maliyetlerini arttırmadan iş yükünü azaltmak istemeleri ise öncelikli tercih nedeni. Üstelik birçok alanda tercih edilebiliyor; Finans, İK, Satış… En tartışmalı ve gündemde olanı ise; “Sosyal Medya”.

outsource

Sosyal medyanın internet üzerinde en çok trafik sağlayan kanallardan biri olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu trafikten kazançlı çıkmak markaların verdiği önceliklerde başı çeker durumda. En önemli kazançları ise her markanın yapmaya çalıştığı “müşterilerle birebir iletişim”i kurabiliyor olmak.

Bazı markalar sosyal medya yönetimleri için dışarıdan ajans ya da danışmanlık hizmeti alma konusunda çekingen bir duruş sergiliyor. Çoğunun endişesi ise dışarıdan birinin markayı yeteri kadar tanıyamayacağı konusunda. Bize soracak olursanız bir kurumu temsil etmek için o kurumun çalışanı olmanın avantajları var ama yeterli değil. Sosyal medya paylaşımlarıyla işi yürütebilirsiniz ama tüketiciyle sürekli iletişim ve rakiplerden sıyrılma kısmında tökezlemeniz kaçınılmaz olacaktır.

outsource-2

Firmaların sosyal medya yönetimi için düşünceleri çoğu zaman “tweet atmak, marka imajını öne çıkarmak ne kadar zor olabilir ki?” yönünde. Sonuç ise çoğunlukla hüsran. Başlarda marka için genel bir sosyal medya statejisi belirlenirken şimdi yeni mecra sayısının artışıyla neredeyse her mecraya özel farklı stratejiler yaratmak gerekiyor. Firmalara da içerik hazırlayıp paylaşmaktan çok daha fazlası kalıyor.
Sosyal medya başlı başına bir iş olarak tanımlanırken kurumların bu alanı da yürütme çabaları ne yazık ki markayı süperkahraman yapmıyor. Tersine iş yükünü arttırarak verimliliği düşürüyor. Baktığımızda “Etkileşim” bu mecranın kilit noktası. Sosyal medyada başarı, müşterinizle birebir etkileşime geçemediğiniz takdirde gelmeyecektir. 7/24 online olan bir kitleyle bunu sağlayabilmek içinse sosyal medya hesabı açmaktan daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Doğru zaman, doğru bilgi, ve tutarlılık. Yani doğru strateji!

outsourcing-3

Doğru strateji içinse adamınız ne yazık ki firmanız değil. En azından tek başına değil. Pazara ve mecralara hakim, tüketiciyi tanıyan ve analiz edebilen, raporlamalarla işleri geliştirilebilir kılan, en önemlisiyse müşteriyle birebir etkileşime geçebilen birine yani “outsourcing” etmenize ihtiyacınız var. Tabi topu hizmet alacağınız ajans/danışmana atmak yetmiyor. Oluşturulacak stratejide marka hakkında bilinirlik, sadakat, satış gibi temel noktalar yani firma çalışanlarının desteği baz alınmalı.

Sonuç olarak sosyal medya gibi önemli ve riskli bir mecrada outsource ederek “işi uzmanına bırakmak” markanız için büyük resmi görmenizi sağlayacak ve firmanıza başarı getirecektir.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler