Sosyal medyada kullanabileceğiniz 5 #hashtag aracı

Sosyal medya kampanyalarınızda hashtag kullanıyor musunuz?

Bu yazıda hashtaglerin ne olduğunu ve hashtaglerinizi sosyal medya platformlarında takip etmenize yardımcı olacak bazı araçları anlattık.

Hashtagler sosyal medya kullanıcılarının ilgilerini çeken tartışma ve yayınları bulmaları, takip etmeleri ve katılmalarını kolaylaştıran bir uygulama. Klavyenizde “#” işareti ile oluşturabileceğiniz hashtagleri markalar da sosyal medya kampanyalarının başarısını ölçmek için kullanıyorlar.

Hashtaglerle kampanyanızın görünürlüğünü çok hızlı şekilde artırabilirsiniz. Birçok marka   #yemek, #çikolata gibi genel sözcükler seçerek geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmeyi amaçlıyor. Ancak bu yöntem çoğunlukla bir vakit kaybı oluyor. Genel sözcüklerden seçilen hashtagleri ne kadar fazla insanın tercih ettiği düşünülürse bunlarla kendi markanızın performansını takip etmenin de güçlüğü anlaşılabilir.

Örneğin Subway Ocak ayında düzenlediği sosyal medya kampanyasını #JanuANY hashtagi ile yayınladı. Kampanya hashtag kullanan takipçilere Subway restoranlarından istedikleri ürünü alma hakkı tanıyor. #JanuANY hashtaginin iki önemli özelliği var: Biri akılda kalıcı olması ikincisi de aktivitesini takip etmenin kolay olması.
hashtag subway

 

Hashtaglerinizi takip ve analiz etmenizi sağlayacak 5 aracı sizler için derledik:

RebelMouse :

hashtag rebelmouse1

Geçişli platform (Cross-Platform) kampanyaları yapıyorsanız RebelMouse en çok işinize yarayacak uygulamalardan biri.

Geçişli platform kampanyaları dijital – sosyal medya ve TV, radyo, outdoor gibi mecraların birlikte kullanılması ile oluşturuluyor. RebelMouse ile  herhangi bir sosyal medya mecrasında hashtaginizi takip edebilmenin yanı sıra,  RSS geribildirimleri, Google Analytic’leri  alabilir, içerik yönetimi de yapabilirsiniz.

Örneğin Burger King #SATISFRIED kampanyası ile Instagram’da takipçilerinin çektiği fotoğrafları RebelMouse ile bulup kendi web sayfalarında yayınladılar. Kullanıcıların da web sayfasında yer almalarını tekrar yayınlaması ile ulaştıkları kitleyi genişlettiler.

hashtag Satisfries_Main

TagBoard :

hashtag tagboard_is_your_hub_for_hashtags

Tagboard hashtaginizle ilişkili tüm metin, fotoğraf ve video yayınlarını toplayabilen bir uygulama. Tagboard Twitter, Facebook, Instagram, Google +  ve Vine’dan topladığı verileri size eğlenceli ve basit bir arayüzle sunuyor.

Audi 2013’te Super Bowl kampanyası #Bravery’i takip etmek için Tagboard kullandı. Audi Tagboard ile Facebook, Instagram ve Twitter mentionlarını topladı.

hashtag-audi-braverywins

Talkwalker

hashtag talkwalkeer

Hashtag kampanyanızı analiz etmeniz için oldukça yararlı bir araç olan Talkwalker hashtaglerinizle ilgili detaylı veriler sunuyor. Talkwalker ile hashtaglerinizi kullananan kişilerin yaş, bölge, cinsiyet bilgilerini görebildiğiniz gibi rakiplerinizi verileri ile de kıyaslayabiliyorsunuz. Talkwalkerin tüm verileri kolayca düzenleyebileceğiniz ve inceleyebileceğiniz bir arayüzü var.

Bundle Post

hashtag bundlepost

Bundle Post ile otomatik olarak hashtag oluşturabilir, hashtaglerinizi organize edebilir, yayınlanma tarihini ayarlayabilir ve hashtag içeriği oluşturabilirsiniz. BundlePost’a Hootsuite, HubSpot ve Buffer gibi sistemleri de entegre edebilirsiniz. Bundle Post içeriğinize uygun popüler anahtar kelimeleri buluyor, bunları otomatik olarak hashtaglerle değiştiriyor ve sizin için alakalı içerikleri buluyor.

Rite Tag

Rite Tag Facebook, Twitter ve Google+’taki güncellemeleri analiz ederek içeriğiniz için en uygun hashtag seçeneklerini sunuyor. Rite Tag ile kullandığını hashtaglerden bir kütüphane oluşturabiliyorsunuz. Rite Tag bir eklenti ile tarayıcınıza bağlanarak hashtag yayınlamayı da kolaylaştırıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler