Sosyal medyadan haber sitelerine yönlendirme oranı yüzde 57 arttı

new-york-times

Florida Üniversitesi`nin yaptığı araştırmaya göre 2009 yılından bu yana sosyal medya sitelerinden haber sitelerine yönlendirme yüzde 57 arttı.

Internet kullanıcılarının yarısından fazlasının sosyal medya sitelerinde hesapları olduğu göz önünde bulundurulursa son yıllarda gözlenen artış elbette şaşırtıcı değil. Ancak internet kullanıcıları her geçen gün haber kaynağı olarak sosyal medya yönlendirmelerini daha fazla tercih ediyor. Haber sitelerine yönlendirmede başı çeken sosyal medya platformu Twitter. Twitter 243 milyon aylık aktif kullanıcısı ile haber sitelerine en fazla yönlendirmeyi sağlıyor. 1.23 milyar kullanıcısı ile Facebook sektörün diğer dev oyuncusu. Sosyal medyadan en fazla yönlendirme alan siteler ise The New York Times ve CNN. Katy Perry kadar sağlam bir hayran kitleleri olmasa da The New York Times ve CNN`in 10 milyondan fazla takipçisi var.

Florida Üniversitesi`nin yaptığı araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 64`u haberleri online takip ediyor. 2009 yılından bu yana sosyal medya sitelerinden haber sitelerine yönlendirme ise yüzde 57 arttı. İnsanların yüzde 49.9`u manşet haberleri sosyal medyadan aldıklarını belirtiyor.

Haber alma alışkanlıklarının farklı medya platformları arasındaki dağılımı ise şöyle:

Yüzde 64,5 online haber siteleri

Yüzde 28.7 gazete

Yüzde 27.7 sosyal medya

Yüzde 18.7 radyo

Yüzde 6 diğer basılı medya

Florida Üniversitesi sosyal medyanın ve kitlesel iletişim ile ilişkisinin gelişimini eğlenceli bir infografik ile anlatıyor.

haber-siteleri-infografik

Haber siteleri trafik İnfografik

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler