Sosyal Medya'nın Dış Dünya Uygulaması

Facebook ve Twitter bizlerde yoğunlukta kullanıldığından ve sizlerle paylaştığım reklam içeriğinde bulunmasına istinaden cümle girişimi onlara atfettim. Aahh..!! Bu kelimelerle de Bülent Ersoy’un merhum Zeki Müren’i yad etmesi gibi oldu. Neyse… Bir de G+’ı ekleyelim. Küsküncük kalmasın 🙂

Gerçi hepsinde istenildiği taktirde kullanıcı ayarlarından kendimizi gizleye biliyoruz. En azından sınırlarımızı belirleyerek, ötekilerin dışarıda kaldığı, kendimiz gibi olan bireyleri çevrelerimizde ya da listelerimizde sınıflandırarak şekillendirebiliyoruz. Gerçek hayatta tanışıp arkadaş olarak paylaşımlarda bulunduğumuz kişileri de hesaba katarsak, daha derli toplu bir sanal ortama sahip olmak mümkün. Arada sırada FaceBook fotoğraf silse de iyi kötü hükmedebileceğimiz bir alanımız var.

Sanal ortamda kullandığımız uygulamalar gerçek hayatta bizlerle olsaydı?

İstanbul’un hangi semtinde, hangi cümleleri duyardık…? Toplu taşımalar? NOT: İstanbul’u toplumsal yapısı itibariyle ülke geneli örneklemi olarak aldım.

Sosyal medya araçlarını kullananların gerçek yaşam versiyonları ile karşılaştığımızda:

Takip ediyorum ablaaaa, Aayyy seni bir dürtüüüm….! “, “Arkadaş olmak istiyorum yavruumm? “,”Ama da aman beğendim..!” cümlelerine duygularını da katarak çevremizde pervane olmaları büyük ihtimal suç oranı %5.0000.0000 artabilirdi. Dişi cinsi mensubu olaraktan vahim sahneler elimde olmadan gözümün önüne geldi… Aslında kadın erkek olma söz konusu değil. Beylere de aynı muamele yapılacağını düşünüyorum. Sürekli olumlu ya da olumsuz rahatsız edilmek her iki cinsi de tüketebilir.

Öyle ya da böyle… Neyse ki yok!!! Uzun bir sürede olmasın lütfen.

English National Operas‘ın reklam filmi. İnsanların eski sosyalleşme ortamlarına geri çağrı fikri kullanılarak hazırlanmış.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler