Spider-Man gibi ağ atan dronelara dikkat edin!

Michigan Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup mühendis, zararlı olabilecek droneları yakalamak için çizgi romanlardan esinlenerek ‘’avcı’’ şeklinde tabir edebileceğimiz farklı bir drone geliştirdi.

Mühendislerin tasarladığı bu drone’da kapan görevi gören, 12 metre mesafeye kadar ağ atabilen ve avını yakalandıktan sonra drone’a iple bağlı kalmasına yarayan sabit bir sistem yer alıyor.

spiderman

Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği doktorasına sahip Doçent Doktoru Mo Rastgaar, bu projenin geliştirilme sürecinde yer alan ekipteki görevlilerden yalnızca bir tanesi. Rastgaar, bu tasarım fikrinin aklına Dünya Kupası maçlarını izlerken zararlı dronelara karşı yetkililerin ne kadar yetersiz önlemler aldığını gördüğünde geldiğini belirtiyor. Rastgaar’a göre maçların gidişatına ya da stadyumdaki insanlara zarar verebilecek droneları durdurmak için keskin nişancıların görev yapması güvenlik standartlarının altında kalıyor.

Rastgaar, ‘’Tehdit unsuru bir dronesa, onu gerçekten vurmak istemezsiniz çünkü patlamaya hazır bombalarla donatılmış olabilir. Bu durumda tek yapmak isteyeceğiniz onu yakalamak ve oradan hızlıca uzaklaştırmak olmalıdır’’ diyor.

Yakalanan drone ağların arasında tutulduktan sonra yakalama drone’u onu etkinlik alanından güvenle uzaklaştırabiliyor ve bu da halkın güvenliğini sağlama alıyor. Çünkü patlayıcı madde taşıyabilecek droneları havadayken vurmak çok tehlikeli olabilir ve kalabalık bir alanda felakete yol açabilir.

Spider-Drone

Tokyo polis kuvvetleri de yalnızca birkaç hafta önce, Japonya Başbakanı’nın çalışma ofisinin çatısına radyoaktif materyaller taşıyan bir drone iniş yapınca buna benzer bir çözüm yoluna gitti ve hedef belirlendiğinde ağ ile yakalayabilen sisteme sahip bir dronela zararlı drone etkisiz hale getirildi.

Fransa da herhangi bir drone saldırısına önlem almak adına buna benzer kendine özgü bir sistem geliştirdi. Bu sistem sayesinde şüpheli drone’u uçuran kişi kalabalık arasında tespit edilip bir üçgen içerisine alınıyor, şüphelinin anlık bir fotoğrafı çekiliyor ve dronela bir zarar vermesi halinde tutuklanması için yetkililere haber veriliyor.

Drone uçuşlarının sınırlandırılması geçtiğimiz sonbahar Amerika’nın gündemini meşgul eden konulardan bir tanesi oldu. Havayolları pilotları kimi zaman gökyüzünde görüş mesafeleri üzerinde birkaç yaramaz çocuğun alev makinesi yerleştirdiği dronelar bile gördü.

Bu yüzden Michigan Tech’in geliştirdiği sistemin ne kadar etkili olacağını tahmin edebiliyoruz. Ve yalnızca bu durum bile bazılarının Spider-Man çizgi filminin müziğini zafer duygusuyla mırıldanmasına sebep olacaktır.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler