Sponsorluk Pazarı açılıyor | Izea

Izea kendini “Sosyal Medya Sponsorluk Ajansı” olarak tanımlayan bir network. Izea markalarla kendi veri tabanında bulunan sosyal medya liderlerini, trendsetter’ları ve ünlü isimleri buluşturuyor.

izea page 1

Izea’nın veri tabanındaki sosyal medya liderleri ya da trendsetter’lar markalardan reklamlarını yayınlamak karşılığında ücret alıyor. Izea’nın  programı “Sponsorluk Pazarı – Sponsorship Marketplace” markaların içerik yaratıcılarına ulaşabilmesinin yanı sıra, içerik yaratıcılarının da markaların açtığı kampanyaların reklamlarını almak için müzayedeye giriyorlar.

izea page 2

Izea’nın aralarında “anne blogger”ların da olduğu 800 binden fazla üyesi var. “Anne Blogger”lar dünyada yükselen bir trend. Annelerin ev harcamalarının %80’ini kontrol ettikleri biliniyor. Bu da diğer anneler tarafından saygı duyulan ve takip edilen “Anne Blogger”ları reklam verenler için bir hazine haline getiriyor.

izea mom-blogger

Izea Anne Blogger’ların diğer alanlarda muadillerini, Youtube kanallarında binlerce takipçisi olan kullanıcıları, Twitter’daki trend setterları aynı çatı altında topluyor. Izea ile  Twitter’daki takipçi sayınız binlerde de olsa milyonlarca da olsa kendinize uygun bir marka işbirliği bulabilirsiniz. Takipçi sayısı milyonlara ulaştığında yılda yüz bin doların üzerinde gelir elde edilmesi mümkün.

Bu tip medya işbirlikleri reklamcılıkta hala net olmayan bir alan. Piyasa yönlendirme ve denetleme kuruluşları  bir blogger, Youtube videosu ya da Twitter kullanıcısı bir üründen bahsettiğinde tüketicilerin bunun reklam olduğunu anladığından emin olunmasını istiyor.  Izea ekibi Twitter’da bu işi #ad hashtagi ile çözmüş.  Promosyonel ya da reklam amaçlı içerik yayınlarken kullanıcılar #ad hashtagini kullanıyor.

izea ad hashtag

Izea’nın markaları birleştirdiği isimler arasında ünlüler de var. Şirket’in ünlü isimlerle yürüttüğü kampanyalara bir örnek Kim Kardashian’ın Allstate Sigorta şirketi hakkında Tweet yayınlaması.

izea kim kardashian

Yedinci yaşındaki Izea geçen senenin dördüncü çeyreğinde reklam satın almalarında 2 milyon dolara ulaştığını rapor etti. Bu oran geçen seneden yüzde 140 daha fazla. Eskiden Pay Per Post adı ile bilinen şirket bu reklam satın almalarından kendi payına bir yüzde alarak gelir elde ediyor. Ancak reklam satın alma bütçelerinin büyük çoğunluğu içerik yaratan kullanıcılara gidiyor.  Şirket ayrıca içerik yaratan kullanıcılarına da çeşitli ücretli paket üyeliklerle farklı fırsatlar sunuyor. Basit üyelik ise ücretsiz.

izea page 3

Izea’nın Sponsorluk Pazarı içerik yaratıcılar ile markaları daha dengeli bir kontrol ortamında buluşturuyor. Markalar içerik yaratıcılarının mesajlarını yayınlamadan önce onaylayabiliyorlar.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler