Sponsorlukların yılı 2013

Dijitale entegrasyon süreci ile birçok alanda ve mecrada büyük değişimlerin yaşandığı son birkaç yılda, muhtemelen en büyük değişimlerin ve şaşırtıcı olayların yaşandığı yıl 2013’tür. Hiç akla gelmeyen dünya devi firmaların çöküşü, “Tutmaz bu.” denilen fikirlerin patlayışı global anlamdaki davranışsal modellerin artık geleneksel algıdan oldukça farklı yapıda şekillendiğinin göstergesidir. Bu anlamda, konuya geleneksel tanıtım ve sponsorluk çalışmaları açısından bakacak olursak 2013’te güçlü firmaların alışılmış faaliyetlerinin yanında, yoğun olarak mobil pazarlama ve sosyal TV kanallarını da yüksek oranlarda kullandığını görürüz.

2013 spor ve teknolojinin iç içe geçtiği bir yıldı

adidas

Adidas, geçtiğimiz yıl elde ettikleri şampiyonluk sonrası Bayern München takımını Twitter hesaplarından kutlamıştı.

Özellikle Adidas ve Budweiser gibi firmaların sponsorluk stratejilerini sosyal medya ve mobil alana doğru yönlendirmesinin ardından birçok yerde, birçok sponsorluk yürüten diğer firmalar da bu akımın gerisinde kalmamak için bu mecraları yakından takip eder ve iş üretir hale geldiler. Hatta bu rekabet, sponsorluk üstlenmeyen firmaları bile barındırdığı olanaklar açısından makul ve kârlı olarak addedildi ve yarışa yeni üyeler eklenmiş oldu. Bunda gazete veya TV reklamlarının aksine, sosyal medyanın sunduğu segmentasyon ve lokasyon bazlı tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gibi olanaklar, özellikle yerel ya da ulusal spor etkinliklerindeki sponsorlukları artırdı.

Özellikle 2013’ün son çeyreğiyle beraber bu yarışa dahil olan giyilebilir teknoloji ürünleri de bu yarış ortamını gittikçe kızıştırdı. Bilhassa yine Adidas ve Nike bu konudaki öncüler olarak ürettikleri teknolojilerle başı çektiler.

maxresdefault

Hak sahipleri daha çok çalışıyor

2012 Londra Olimpiyatları’nın gösterdiği üzere, pazarlama dünyasının spor dalındaki etkinlikleri ile tüketici deneyiminin geliştirilmesine yönelik marka ve hak sahiplerince ortaklaşa yürütülen faaliyetler, bu alandaki fırsatları ve kârlılığı ortaya çıkardı. 2012’nin verilerinden hareketle organizatörler, FIFA, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Team Sky gibi kurumlarda ve düzenledikleri etkinliklerde 2013’ün yol haritasını çıkararak tanıtım ve ticari birçok kalem masrafı en aza indirmeye çalışıyorlar. FIFA ilk defa 2018 Dünya Kupası’nda, İngiliz futbol kulübü Manchester United’ta uygulanan modeli kendilerine örnek alarak bölgesel sponsorluk paketleri hazırladıklarını duyurdu. Bölgesel ve zincirleme olarak küresel ticareti canlandırabilecek bu haber, daha şimdiden sponsorluk üstlenebilecek firmaları yoğun mesailere koyulmaya, sponsorluk düşünmeyen firmaları da bu fikir üzerine düşündürmeye başladı.

2018_2022_FIFA

Sponsorlar kendi platformlarını oluşturuyorlar

Yeni medya ve tanıtım faaliyetlerinin geri dönüş oranları ve eldeki verilerden hareketle markalar ve hak sahipleri, daha geniş kitlelere yayılmak ve yeni sponsorluk faaliyetleri yürütmek açısından edindikleri içerik analizlerinden ve göstergelerden hareketle kendi platformlarını oluşturmaya başladılar. Vodafone ve LG’nin Formula 1 için yürüttüğü sponsorluk faaliyetlerinde yeni bir strateji belirleyerek tüketici ile birebir iletişime geçebilmek için daha küçük ölçekli bölgesel çalışmalar yürütüyor. Bunun ardında yatan asıl etken, topluca ve çok geniş bir kitleye tanıtım yapmak yerine, daha spesifik ve hedef kitleye ulaşılabilirliğin artık mümkün olması. Anahtar nokta ise tüketicilerin artık sadece “satın alan” olarak değil, “satın almadan önce onlar için bir fark yaratılmasını isteyen” bir kitle olarak algılanmak istemeleridir. Ya da bu farkı marka kendi yaptığı bir çalışmayla sağlayabilir ve ilgiyi üzerine toplar. Buna en iyi örnek herhalde Redbull’un Stratos 2012 uzay dalışına sponsor olmasıdır.

LG-f1

Markalar sponsorların müziğine kulak veriyor

Müzik ve pazarlamanın birlikteliği uzun zaman öncesine kadar dayanır. Hatta öyle ki belli dönemlerde müzik pazarlamayı, pazarlama da müziği geliştirmiştir. Son 12 ay içerisinde bu yakın ilişki, birlikteliklerini daha öteye taşımak üzere sponsorluk ajansları ve markalar tarafından geliştirilmiştir. Budweiser firmasının bu yıl içerisinde Twitter üzerinden gerçekleştirdiği küresel müzik kampanyası, dijital pazarlamacılar açısından pazarlamada müzik kullanımı konusunda yeni bir dönem başlatmıştır. Ayrıca Yahoo bu yılki Wireless Festival’da, içerik üretiminin kalbinde sponsorları Flickr, Tumblr ve OMG servislerini kullandı.

Görünen o ki niş kitlelere odaklanan, yerel tanıtım ve sponsorluk faaliyetleri yürüten ve müziğin daha sık, daha farklı kullanıldığı organizasyonları önümüzdeki dönemde daha sık göreceğiz.

Birbirine bağlı mekanlar

Ortak ağ kullanımının yarattığı sorunlar oldukça büyük ve olumsuz etkiler doğurabiliyor. Özellikle bir spor karşılaşmasında lokal olarak bir etkinlik gerçekleştirmek istiyorsanız kullanılan 3G ya da kablosuz ağ bağlantısından kaynaklanan bir sorun, örneğin talebi karşılayamaması hem sizi tüketiciyle buluşturamaz hem de markanız hakkında olumsuz bir algı yaratır. Bunun gibi önemli bir konuyu, büyük problem olarak gören ve pozitif değerlendiren İngiliz futbol kulüpleri Manchester City, Liverpool, Celtic FC ve Rangers FC 2013 itibarıyla yüksek yoğunluklu Wi-Fi ağını kullanarak fanlarına kesintisiz internet hizmeti sağlamışlardır. Eleştirmenler her ne kadar bu tür müsabakalarda markanın ve ürünün geri planda kalacağı üzerine fikir üretse de, Celtic FC kulübü sponsoru Magners 90 dakika boyunca yarattığı etki küçümsenemeyecek derecede yüksektir.

Celtic 13 14 Away Kit Samaras

Gerçek zamanlı pazarlama sponsorlar için büyük fırsat

Önümüzdeki yıl yapılacak olan Kış Olimpiyatları ve Dünya Kupası organizasyonları için şimdiden gerçek zamanlı pazarlama stratejilerini geliştiren Coca Cola, Heineken ve Puma gibi firmalar yaptıkları çalışmalarla geleceğin pazarlama ve tüketici alışkanlıklarını şekillendiriyorlar. Özellikle Amerika’da Superbowl karşılaşmalarında Oreo’nun yaptığı gerçek zamanlı pazarlama faaliyetlerine olan geri dönüşler bu alanda yatan fırsatların da öncüsü. Dünya Kupası için Brezilya’daki çalışmaların hız veren Sony ve Coca Cola, şimdiden tüketicilerin satın alma ve piyasadaki davranış alışkanlıklarını analiz ederek sosyal medya, dijital pazarlama ve bu faaliyetlerin penetrasyonu üzerine stratejilerini oluşturmaktadır.

418322321_640

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler