Spotify, Soundwave ve Cord Project’i Satın Aldı

spotifylogo

Spotify, bugün iki yeni satın alım gerçekleştirdiğini onayladı. Amerika’nın ve Dublin’in başarılı girişimleri Cord Project ve Soundwave firmalarını satın alan müzik servisinin sosyal özelliklerin yanı sıra mesajlaşma alanına da yoğunlaşacağı belli oluyor.

cord_project

Anlaşmaların detayı hakkında açıklama yapılmazken maddi açıdan mütevazi oldukları düşünülüyor çünkü Soundwave, Mark Cuban sayesinde 3 milyon dolar gelir toplayabilmiş, kurucusu eski bir Google’lı olan Cord Project ise Hippeau ve Metamorphic gibi destekçilerden 2 milyon doların altında para toplayabilmişti.

Spotify-22

Spotify, bugün sonlandırdığı bu kârlı anlaşmaların teknoloji ve yetenek boyutuna getireceği katkılar hakkında bu yeni ortaklıkların ürünlerini ve mühendislik yeteneklerini artıracağı haricinde bir yorum yapmaktan kaçındı.

Bu açıklamanın bir kısmında Spotify’ın üründen sorumlu yetkilisi Shiva Rajaraman, Spotify’ın milyonlarca kullanıcıya yenilikçi, çekici bir müzik keşfi ve deneyimi yaşatmaya odaklandığını, Cord Project ve Soundwave gibi yetenekli ve aynı kafada olan ekiplerle çalışmanın Spotify ailesine çok şey katacağını belirtti. Onların yapacağı katkıyı bir an önce görüp, müzik sektörünün geleceğine birlikte yön vermek istediklerini sözlerine ekledi.

Spotify’ın uygulama içinde kullanıcıların birbirlerine mesaj gönderebildiği bir özellik bulunuyor. Fakat yapılan açıklamada Soundwave ve Cord Project’in bu özelliğe ne gibi yenilikler katacağından detaylı şekilde bahsedilmiyor.

soundwave

 

Soundwave, müzik hayranları için bir motor görevi görüyordu diyebiliriz. Ne dinlediğinizi, arkadaşlarınızın neler dinlediğini Soundwave’den takip edebiliyordunuz. Çeşitli algoritmaların kullanıldığı, mesaj platformunda çalma listeniz hakkında konuşabildiğiniz, size dinlendiğiniz tarza göre müzik öneren bir servisti.

Cord Project’in CEO’su Thomas Gayno’ya göre ise Cord Project sesli aramalardaki duygu ve nüans farklarını metindeki hız teması ve eşzamansız kullanımla birleştiren bir servis.

Gayno’nun açıklamasına göre, Cord Project’in 7 kişilik ekibinden 5 kişi Spotify’a katılacak.  Satın alım anlaşmasına göre ise oluşturulacak yeni ekip Spotify’da bir ürün grubu oluşturacak ve güçlü bir içerik deneyimi yaratmak için çalışacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler