Statigram nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlarla birlikte artık fotoğraflar hepimizin hayatında önemli bir yer edinirken, sosyal ağlarla birlikte bambaşka bir boyuta ulaştı. Instagram da iOS ile başlayan yolculuğunda Android ve daha sonra Windows Phone ile devam ederken, hemen hemen akıllı telefonu olan herkesin vazgeçilmez fotoğraf sosyal ağı olarak hayatımızda yer edindi. Peki Instagram’ı sadece akıllı telefonlarda mı kullanmak zorundayız? Fotoğraf yükleyip paylaşmak için evet fakat profillerinizdeki akışları, arkadaşlarınızın hangi fotoğrafları beğendiğini, kimleri takip ettiğini izlemek içinse birçok alternatifiniz var. İşte biz de bu alternatiflerin en beğenileni Statigram’dan bahsedeceğiz size.

statigram_giris_evenmag

Instagram’ın sahip olduğu web yapısından bize göre daha kullanışlı bir yapıya sahip olan Statigram’a, Instagram şifreniz ve parolanız ile girdiğinizde sizi Feed bölümü karşılıyor. Bu bölümde takip ettiğiniz kişilerin paylaştıkları fotoğraflar sergileniyor.

İki menü çubuğu bulunan Statigram’da alttaki menü, sizin kendi ağınızla ilgili kısımlara ulaşmanızı sağlıyor. My media’da kendi fotoğraflarınızı, my likes’da beğendiğiniz fotoğrafları görüntüleyebiliyor, my followers ile my followings kısımlarında ise takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişilere ulaşabiliyorsunuz.  En son kısımda yer alan populars başlığında ise Instagram’da popüler olmuş fotoğraflara ulaşabiliyorsunuz.

feed_evenmag_statigram

En üstteki menüde ise Viewer bölümü yukarıdaki işlemleri yaptığınız sayfa olurken, Statistics bölümünde Instagram’da bu zamana kadar geçirdiğiniz süre içerisinde neler yaptığınızla ilgili birçok bilgiye ulaşıyorsunuz.  Gerek içerikleriniz gerekse de takipçilerle ilgili çok ilginç ve ayrıntılı olan bölümde saatlerce vakit geçirebilirsiniz.

istatistik_statigram_evenmag

Snapshot bölümü ise Statigram’ın size özel olarak belli istatistikler üzerine oluşturduğu kartlardan ve videolardan oluşuyor. Örneğin isterseniz 2013’ün en çok beğenilen fotoğraflarından bir video hazırlayıp Instagram’da paylaşabilir, ya da Instagram geçmişinizden oluşturulan bir kart hazırlayarak kendi sitenizde paylaşabilirsiniz. Video’yu hazırlamak için öncelikler aşağıdaki resimde gördüğünüz 2013 Best Moments On Instagram seçeneğinin altında yer alan, ve e-posta adresinizin yer aldığı bölümdeki “send”e tıklamanız yeterli. Sonrasında ise e-postanıza gelen videoyu “telefonunuza” indirerek, Instagram’dan videou seçip paylaşabilirsiniz.

statigram_chart_evenmag

Manage kısmında fotoğraflarınızla ilgili yorumlardan haberdar olurken, Promote kısmında siteler için çeşitli araçlar oluşturabilirsiniz. Özellikle Instagram fotoğraflarınızdan oluşturulan Facebook kapak fotoğrafını herkesin beğeneceğine eminiz.

statigram_promote_evenmag

Statigram’ın en önemli kısımlarından biri ise Contest bölümü. Bu bölümde Instagram üzerinde firmaların gerçekleştirdiği yarışmalarla ilgili ayrıntılara ulaşabilir ve ülkemizi de içine alan bazı uluslararası etkinliklere siz de katılabilirsiniz.

contest_evenmag_statigram

Instagram’a göre çok daha fazla bilgiye ve içeriğe rahat bir şekilde ulaşabildiğiniz Statigram’dan genel itibariyle bu şekilde bahsedebiliriz. İçinde birçok ayrıntının bulunduğu Statigram’da gerçekten çok keyifli dakikalar geçirebilir ve kendinizle ilgili  ilginç istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler