“Steve Jobs”ın yazarı, yeni kitabını online crowdsourcing kullanarak oluşturuyor

crowdsourcing-mantik

Steve Jobs’ın hikayesini anlatan “Steve Jobs” kitabının yazarı Walter Isaacso, modern dijital çağımızın ortaya çıkışını anlatan yeni kitabını oluştururken, online olarak partnerler ediniyor ve onların kitaba katkı sağlamalarına olanak veriyor. Isaacso yeni kitabının bazı bölümlerinden belirlediği bölümleri birkaç ünlü yayıncılık platformuna göndererek, eğer düzeltmeler ve eklemeler gerekiyorsa bu kurumlardan katkı isteyip onlarla crowdsourcing ile işbirliği oluşturmaya çalışıyor. Isaacso’nun belirlediği ve paylaştığı bölümlerden birinin girişinde yazan “İnternet diye bir şeyin inşa edilmesinin sebebi online işbirliği yaratmaktır. Ben de bu yüzden kitabımı oluştururken gelen her türlü eleştiri ve yorumu değerlendiriyor ve yayınlamadan önce 1 yıl boyunca gelen taleplerle ilgileniyor ve onları kitabıma dahil ediyorum.” cümleleri, yazarın internete ve işine olan bakış açısını net bir şekilde yansıtıyor.

steve-jobs

Temel mantığına baktığımızda aslında crowdsourcing tekniği, kitap yazmak gibi öznel bir iş açısından pek de uygun ve alışıldık bir teknik gibi görünmese de, online olarak gerçekleştirilen bu proje oldukça ilgi görüyor. Gelen tüm talepleri dikkatle değerlendiren Isaacso bu süreci The Whole Earth Catalog’un editörü ve The WELL’in yaratıcısı Stewart Brand’in desteğiyle birlikte sürdürüyor.

convo

Kitap bittiğinde, 19. Yüzyıl’da Ada Lovelace’in öncü girişimleri ile başlayan bilişim hareketinin, günümüz gelişmiş dijital dünyasına ve ötesine kadar uzanan serüveni anlatılacak ve bu dönemde gerçekleştirilen inovatif girişimler geleceğe ışık tutacak. Isaacso Capital’de yer alan röportajında “İnternetten şimdiye kadar öğrendiğim bir şey varsa, o da her ne kadar fark etmesek ve kendimizden uzak tutsak da aslında World Wide Web’in insanlar arasında işbirliği oluşturmak niyetinde olmasıdır. Ben de bu bilinci canlandırmak ve aşılamak için crowdsourcing tekniğinden ve insanları projelerime dahil etmekten yararlanıyorum.” diyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler