Teknoloji, Kadınların İş Hayatını Tehlikeye Atıyor

Dünyanın en büyük ekonomilerinde 7 milyondan fazla iş kolu son beş yıldaki başta robot teknolojisinin gelişmesi ve 3 boyutlu yazıcıların iş hayatına girmesiyle başlayan bir dizi teknolojik gelişmelerden dolayı tehlike altında.

‘’Dördüncü Endüstriyel Devrim’’ adı verilen rapora göre kadınlar, teknolojinin insan gücü yerine geçtiği yerlerde işlerini kaybetme durumuyla karşı karşıya.

wef

World Economic Forum’un Salı günü (Dünya Ekonomik Forumu) Davos’ta gerçekleşen yıllık konferansında ‘’dördüncü endüstriyel devrim’’in temel konularına değinildi.

En büyük iş kaybı beyaz yaka ve idareci / yönetici pozisyonlarında olacak. World Economic Forum’un araştırmasına dayanan tahminlere göre bu açık bilgisayar, matematik, mimari ve mühendislik gibi yaratıcılık gerektiren alanlara yönelmeyle dengelenecek.

irobot2

Tahminlere göre sağlık hizmetleri, önümüzdeki 5 yılda teknolojik gelişmelerden en çok zarar görecek sektörlerden biri olacak. Sağlık hizmetlerini enerji ve finans hizmetleri takip edecek. 5 yıllık bu süreçte en geniş iş alanı bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe oluşacak. Profesyonel hizmetler, medya, eğlence ve bilgiye yönelik mesleklerde artış gözlemlenecek.

Rapora göre yukarıda bahsettiğimiz yaratılacak yeni sektörleri kadınların fazla tercih etmeyeceği öngörülüyor. Bu yüzden kadınlar, yakın bir geçmişte daha büyük işsizlik sıkıntısı yaşayacaklar. Raporda yer alan bir diğer konu ise iş yükü dağılımı. İş yükü dağılımı kadınlarda %48, erkeklerde %52. Yani neredeyse eşit görünüyor. Fakat buna rağmen, erkekler genel iş piyasasının daha geniş bir kesimini temsil ediyor. Bu durum, iş hayatında cinsiyetler arası bir ayrıma sebep oluyor ve kadınlar girdikleri 5 işin 5’ini de kaybederken, erkekler girdikleri 5 işin 3’ünü kaybediyor.

robot-workers

Hızla büyüyen bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi alanlarda kadınlara iş imkânı yaratılmaması yüzünden kadınlar başvurdukları 20 işin yalnızca 1’ine kabul ediliyor. Erkekler ise bu alanlarda ortalama 4 kez reddediliyor ve 1 işe sahip oluyor.

Bu kötümser tabloya rağmen, kadınların 2020 yılına kadar daha üst düzey pozisyonlarda yer almaya başlayacağı tahmin ediliyor. Kadınlar 4 yıllık bu süreçte %9 artışla orta kademeli pozisyonlara, %12 artışla üst düzey yönetici konumuna yükselecek.

Aralarında Türkiye, Meksika, Fransa, İtalya, Güney Afrika, İngiltere, Avustralya, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan ve Amerika gibi dünyanın en geniş ekonomilere sahip ülkelerinden İnsan Kaynakları Uzmanları ile yapılan görüşmeler sonucu hazırlanan rapora göre bu ekonomiler hep birlikte küresel işgücünün %65’ini oluşturuyor.

İş dünyasının liderleri, geçmişte de teknolojinin çalışma hayatına yapabileceği etki üzerine uyarılarda bulunmuştu. Barclays’in eski icra kurulu başkanı Antony Jenkins, bankacılık sektörünün bir ‘’Uber anı’’ yaşamaya başladığını, finansal hizmetlerde çalışanların sayısının önümüzdeki 10 yılda yarından fazla oranında azalacağını belirmişti.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler