“Telefonu Bırak Da Bi Yüzünü Görelim!”

En son ne zaman arkadaşlarınızla birlikte oturmuş sohbet ederken, telefonlarınızı bir kenara bıraktınız? Mesajlarınızı, maillerinizi, Facebook ve Twitter hesaplarınızı kontrol etmediğiniz, oturduğunuz mekanın Wi-Fi şifresini öğrenmediğiniz ya da “Burada da 3G hiç çekmiyor” diye şikayet etmediğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Belki de sadece anı ölümsüzleştirme isteğinizle fotoğraf çekmeye daldınız ama bu sefer de çevrenizde konuşulanları kaçırdınız. Ya da sevgilinizle gittiğiniz bir mekan için Fousquare’de check-in yapmak istediniz; fakat yan masadaki yaşlı amcanın sitem dolu “Ah şu gençler, telefon düşürmüyor ellerinden” sözlerine ya da alaycı gülüşlerine rastladınız. Dahası ve en kötüsü de; biraz utanıp, yine de kimselere aldırış etmeden akıllı telefonlarınıza geri döndünüz…Adsız

Akıllı telefonlar gündelik hayatımızda bir iletişim aracı olmanın da ötesinde artık vazgeçilmezlerimiz oldu. Bulunduğumuz ortamın, çevremizde olup bitenlerin hiçbir önemi olmadan sadece ekranlara bakıyoruz. Hesaplarımızı kontrol etmeden duramıyoruz. Karşımızdakinin yüzüne bakıp konuşmaktansa, sosyal medya üzerinden kurduğumuz iletişimi, paylaştıklarımızı daha eğlenceli buluyoruz. Hiç düşündünüz mü peki; telefonlarımıza, tabletlerimize, internette olup bitenlere dalıp, acaba asıl eğlenceyi kaçırıyor olabilir miyiz?

Siz düşünmemiş olabilirsiniz ama Brezilyalı bir bira markası sizin yerinize düşünmüş.

Polar Sinyal Engelleyici Bira Soğutucusu

Polar adlı lokal bir bira markası, tamamıyla bu konunun ele alındığı yeni bir kampanyaya başladı. Brezilyalı bir reklam ajansı olan Paim Comunicação ile birlikte yürütülen bu kampanya dahilinde, geçtiğimiz günlerde bir case study videosu paylaşıldı. Bu videoda, kalabalık bir barda arkadaşlarıyla olmalarına rağmen ellerinden telefonlarını düşürmeyen insanların bu bağımlılıktan kurtulabilmeleri için yegane çözüm olarak, bira soğutucusu kullanılıyor. Bildiklerimizden farklı olan bu soğutucunun en önemli özelliği ise çeşitli sinyalleri engellemesi. İlk olarak bira soğutucusunun içine bira şişesi yerleştiriliyor ve soğutucu 1.5 metre çapında bir alanda tüm GSM, Wi-Fi, 3G ve 4G sinyallerini engellemeye başlıyor. Engelleme yüzünden ağ bağlantısını kaybeden müşteriler başta şaşırsalar da, kısa süre içinde teknolojinin bu kadar gelişmediği eski zamanlardaki gibi yüz yüze konuşup eğlenmeye başlıyorlar.

as

Polar Beer, her ne kadar lokal bir marka olsa da, aynı sorunun tüm dünyada yaşandığının farkında olması ve buna dikkat çekmesiyle oldukça ses getiren bir kampanyaya imza atmış oldu.

Coca Cola Sosyal Medya Muhafızı

Akıllı telefon bağımlılığına dikkat çekip yeni bir çözüm önerisi sunan diğer bir marka da Coca Cola. 1 hafta içinde yaklaşık 5 milyon izlenme oranı elde eden “Sosyal Medya Muhafızı” isimli yeni kampanya videosunda, kedi ve köpeklerin boyunlarına operasyon sonraları geçirilen yakalıkların bir benzerinden insanların boynuna da takılıyor. Bu yakalıkları takan insanların telefon ekranlarını görmeleri engellenirken, karşılarındaki gerçek yüzleri görmeleri de sağlanmış oluyor.

Coca-Cola-Social-Media-Guard

Gerçek dünyanın 1 ayının, internette 4 milyon online yıl olarak yaşandığını belirten marka; “Coca Cola ile gerçek bir anı paylaş” sloganını kullanarak, telefonları bırakıp gerçek anları yaşama konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler