Teslasuit sanal gerçekliği hissetmenizi sağlayacak

teslasuit

Gözlerinizi ve kulaklarınızı sanal gerçeklik (VR) dünyasıyla kuşatmak iyi güzel ama vücudunuzun geri kalanı ne olacak? Bazı organlarınız sanal gerçeklik deneyimi içinde olsanız bile hâlâ evinizin salonunda oturduğunuzu biliyor olacak. Bu durum beyninizin dışarda olduğunuzu düşünmesiyle kafa karıştırıcı bir hal alabilir.

teslasuit (1)

Daha yoğun bir sanal gerçeklik (VR) arayışında olanlar için İskoçya merkezli bir firma Kickstarter’daki temas hissine yönelik olarak geliştirdiği ve Teslasuit adını verdiği tüm vücudu kapsayan ve oynadığınız oyunlardaki ya da seyrettiğiniz filmlerdeki fiziksel deneyimleri vücudunuza aktaran bir kıyafet geliştirdi.

T-belt

Bluetooth bağlantısıyla çalışan bu kıyafette T-Belt adı verilen, belinize yerleştireceğiniz bir kemer yer alıyor. Bu kemer gelen verileri nöromüsküler elektrik uyarılara çeviriyor ve silahla vurulma etkisinden sıcak bir sarılışa kadar her şeyi fiziksel olarak taklit ediyor ve vücudunuzda hissetmenizi sağlıyor.

Baskının uygulanacağı noktalar

Teslasuit’in geliştiricileri, pazarda yer alan diğer dokunsal geri besleme çözümlerinden farklı olarak 52’ye kadar çıkan çeşitli baskı noktaları ve biçimleri yer alıyor. Bunların arasında en dikkat çekicisi iklim kontrolü olarak göze çarpıyor. Ayrıca kendi kodladığınız bir dokunsal geri beslemeyi de kıyafetle bağdaştırabiliyorsunuz.

teslasuit6

Kickstarter kampanyasıyla duyurdukları Teslasuit’in yaratıcıları, kullanıcıların dokunma duyusuyla algılanabilen geri besleme sistemiyle tasarlanan bu kıyafetle birlikte sanal dünyadaki nesnelere dokunup onları hissedebilecekleri bilgisini veriyor ve sanal çevreyle etkileşim için Teslasuit gibi akıllı bir tekstil ürünü giyilebilir teknolojinin daha önceki sanal gerçeklik (VR) uygulamalarından farklı ve devrimsel olduğunu düşünüyor.

Tüm vücuda giyilen bu ilginç kıyafete sahip olmak isteyenler 1,760 dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmak durumunda kalacak. Ürünün sahiplerine bu yılın Aralık ayında ulaştırılması planlanıyor ancak bu bir Kicstarter projesi olduğundan teslimat tarihinde oynamalar olabileceği göz önünde bulundurulmalı.  Teslasuit ekibinin Kicstater’da hedefledikleri rakam ise ortalama 365,000 dolar civarında.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler