Türkiye’nin İlk “Kurumsal Girişimcilik Konferansı” 21 Kasım’da Gerçekleşti

startup

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi, girişim sektöründeki çalışmaları paralelinde “Kurumsal Girişimcilik Konferansı’nı, 21 Kasım 2013 tarihinde Hilton İstanbul’da düzenledi. Türkiye’de ilk defa yapılan ve bundan sonra her yıl düzenli olarak yapılması planlanan organizasyon, konuşmacıları ve sunduğu örnekler ile sektöre damgasını vurdu.

Kurum içinde bir fikri/projesi olan, girişimcilik yeteneği yüksek çalışanların, kendi projelerini geliştirmelerine kontrollü ve güvenilir bir oluşum içinde olanak sağlayan bakış açısı; “Kurumsal Girişimcilik”, dünyada ve Türkiye’de kurumsal şirketlerin sürdürülebilir büyümedeki yükselen stratejisi haline geldi.

kurumsal-girisimcilik

Dünya’dan ve Türkiye’den ekonomiye yön veren sektörlerin üst düzey temsilcileri arasından seçilen konuşmacıların, deneyimlerini, başarıyla süregiden örnek teşkil edecek projelerini ve bakış açılarını katılımcılarla paylaştıkları, Sabancı Holding’in Co-sponsorluğu, Webrazzi’nin Dijital Medya Sponsorluğu ve Bloomberg Businessweek’in basın sponsorluğunda gerçekleşen konferans, 65’ten fazla şirketten 170’e yakın kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Kurumsal Girişimcilik Konferansı, çalışmalarıyla girişimcilik alanında lider olan Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından bu yıl ilk defa düzenlendi. Her yıl düzenli olarak yapılması planlanan Konferansın bu yılki açılış konuşması’nı Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin yaptı. Hüsnü Özyeğin konuşmasında; lider için önemli olan görevin ilk kişiyi seçmek, ona güvenerek denemesi için imkan yaratmak ve başarıya ortak olmasını sağlamak olduğunu örnekler ile anlattı.

Kurumsal Girişimcilik kavramının yaratıcılarından Stefan Lindegaard, açık inovasyon ve kurumsal girişimcilik başlıklı konuşmasında; “açık inavosyonun bir araç değil bir kültürdür. Açık inovasyon başarısızlıktan beslenir” dedi.

Türkiye’deki en önemli kurumsal girişimcilik örneklerinden biri olan Sabancı Holding’in Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun; Grup şirketleri içinde kurumsal girişimciliği geliştirmek için son 2 yıldır yaptıkları çalışmaları anlattı.

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin, Kurumsal Girişimcilik Konferansı ile ilgili: “Ekonomik büyümenin motoru olma görevini devralan ‘girişimcilik’ artık kurumsal şirketlerin de gündeminde. Acaba, makro problemlere çıkış için önerdiğimiz ‘girişimcilik’, büyük ve orta şirketlerin rekabet mücadelesi için de çözüm olabilir mi? Sürdürülebilir büyüme için mevcut şirketlerin istihdam sayılarını artırmaya, kısalan ömürlerini uzatmak için rekabet avantajı yaratacak yeni uygulamalara ihtiyaç var. Bu iki ihtiyacın ortak çözümüyse, kültüre dayalı kurumsal girişimcilik yaklaşımı; ki konferansta da bu doğrultuda sektörümüzü etkileyen konu başlıkları, örnek uygulamalar ve yeni bakış açıları var.” dedi.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler