Twitter Etkileşimini Artırmanın 6 Yolu

Twitter takipçilerinizi daha çok etkileşim için yüreklendirmek mi istiyorsunuz?

Twitter kullanıcılarınızla etkileşim sağlamanın yollarını mı arıyorsunuz?

Bu yazımızda Twitter üzerinden etkileşimi artırmanın 6 yolunu keşfedeceksiniz.

  • Kişiselleştirilmiş cesaretlendirme yöntemini kullanın

En iyi etkileşim bazen yalnızca basit bir yanıtla sağlanabilir. Tüketiciler, onlarla iletişim kurmak için zaman ayırmanıza oldukça heyecanlanır. Bu da saygı ve takdirin en önemli göstergesidir.

Örneğin Nike, #JustDoIt hastagiyle müşterilerini cesaretlendiriyor. Marka değerini artırmak ve ilham vermek için Nike, takipçilerinin kullandığı kelimeleri tweet’liyor. Bir sonraki koşunuz için endişeli olabilirsiniz. Burada marka sizin ilk hayranınız olmalı.

nike

Markanızla birlikte müşterilerle benzer şeyler yapabilmek için müşterilerinizin zaman tünellerindeki 20 ila 40 tweeti okuyun ve onlar için önemli olan gelişmelere (yeni doğan bir bebek, maraton koşmak, evlenmek ya da ilk arabayı satın almak gibi) dikkat edin.

Ardından onları cesaretlendirmek için 3 ila 6 kelimeden oluşan kısa bir mesaj yazın. Eğer isterseniz, hastag kullanmazsanız ve bu mesajı kendi zaman tünelinizde kullanmayacaksanız daha da kişisel hale getirebilirsiniz. Bunu yaparken samimi olmayan ifadeler kullanmaktan kaçının. Eğer markanız kullanıcılarını cesaretlendirmekle ün yapmış olanlardan biri değilse muhtemelen sizden gelen mesajla tüketicinin kafası karışacaktır.

İnsanlar, insanlarla bağlantı kurmak isterler ve bunun en güzel yolu da onları potansiyellerine ulaşmaları için motive etmektir.

  • Tüketici tweet’lerini paylaşın

Bir başkası tarafından onaylanma isteği insanın doğasında vardır. Bu yüzden takipçilerinizin tweet’lerini retweet’leyin yani paylaşın. Böylece onların içeriklerine verdiğiniz önemi göstermiş olursunuz. Onların çevrim içi paylaştıkları şeylerin sizin için de önemli olduğunu takipçilerinize gösterin.

Örneğin ProFlowers şirketi, takipçilerinin tweet’lerini sık sık retweet eden, paylaşan bir firma. Bu retweet’ler genellikle çiçeklerin ne kadar güzel olduğu, çiçek aranjmanları, bazı fikirler ve çıkış noktaları üzerine.

sp-proflowers

Eğer işiniz sizin kişisel markanızın bir devamı niteliğindeyse bu içerikleri kendi kişisel hesabınızdan retweet’lemek isteyebilirsiniz.

Takipçilerin tweet’lerini paylaşırken markanızın değerleriyle örtüşmesine önem gösterin. Kullanıcının profiline göz atın ve gerçek bir insan olup olmadığını kontrol edin. Paylaşacağınız tweete sohbet konusu oluşması için yorum da ekleyebilirsiniz.

Bazı uzmanlar takipçi tweetlerinden %20’sini paylaşmanızı, bazıları ise bunları %50/50 ayırmanızı tavsiye ediyor. Hangi yöntemin kendi sektörünüz için daha yararlı olacağını bulmak için takipçilerinizden yola çıkın.

  • Konuyla ilgili hashtag paylaşın

Takipçilerinizi harekete geçirmek amacıyla bir hashtag kampanyası düzenleyin ve markanız hakkında konuşma başlatın.

Örneğin Subway markası #SaveLunchBreak hashtagi ile marka imajını yeniden tanımlıyor. Fast-food zinciri, insanları öğle yemeklerinden vazgeçmemeleri konusunda cesaretlendirirken bir yandan da onlara sağlıklı beslenmesi gerektiğini hatırlatıyor ve müşterilerine öğle yemeklerini nasıl değerlendirdiklerini soruyor.

sp-subway

Bir hashtag kampanyası başlatmak için öncelikle kampanya amacının ne olacağına, ardından müşterilerinizle nasıl uyumlu hale getirebileceğinize karar verin. Daha sonra da tüketicilerin oluşturduğunuz hashtag altında kampanyanız hakkında neler konuştuğuna bakın.

  • Problem çözmeye yönelik ipuçları verin

Takipçilerin dikkatini çekmenin bir diğer yolu ise onların hayatlarında işe yarayacak, hayatlarını kolaylaştıracak içerikler üretmektir. Bu şekilde markanızın takipçilerinizin hayatlarıyla entegre olmasını sağlayabilirsiniz ve onlarla bir bağ kurabilirsiniz.

Örneğin Whole Foods, takipçilerine nasıl yemek hazırlamaları ve pişirmeleri gerektiği ile ilgili ipuçları veriyor. Süpermarket zinciri, düzenli olarak mevsimlik yemek tarifleri yayınlıyor, sağlıklı beslenme tavsiyeleri ve yemek kitabı önerileri sunuyor.

sp-wholefoods

Sizi takip edenler için hangi içeriklerin daha kıymetli olduğunu belirlemek adına takipçilerinizin profillerini okuyun ve beğendikleri, beğenmedikleri ve etkilendikleri şeyleri öğrenin. Konser bileti bulma ya da iş için bir logo tasarımcısı bulma gibi genel bir konu seçin ve çözüm içeren bir içerik oluşturarak yayınlayın.

Satış taktiklerinin yer aldığı içerikler üretmekten kaçının. Tüketiciler, kolaylıkla bunun bir aldatmaca olduğunu fark edeceklerdir ve sizin markanız yerine bir başkasını tercih edeceklerdir. Onlara satmak yerine onları eğitmeyi, onları bilgilendirmeyi hedefleyin. Onların değer verecekleri şeyler paylaşın. Bu şekilde daha samimi bir müşteri ilişkisi kurabilirsiniz.

  • Yarışmalar düzenleyin

İnsanlar, hediyeleri sever. Bu yüzden takipçilerinizin ufak tefek de olsa bir şeyler kazanabileceği yarışmalar düzenlemek etkileşimi artırmak için geçerli bir yoldur. Etkileşime ek olarak markanızdan bahsetme oranı artar ve marka bilinirliği yaygınlaşır.

Chicago Blackhawks NHL takımı, Phoenix Üniversitesi ile bu konuda iş birliği yaparak öğretmenleri ödüllendiriyor. Phoenix Üniversitesi bünyesindeki başarılı öğretmenleri ödüllendirmek yerine takipçileri arasından çıkan adayları ödüllendirmeyi tercih ediyor.

sp-chicagoblackhawks

MyMail’in gazete ödülü programı ise #FridayFreebie hastagiyle düzenleniyor. Marka takipçilerinin retweet ve takibine göre onları bulmaca kitaplarıyla ödüllendiriyor.

Düzenleyeceğiniz yarışmaları birden çok sosyal medya mecrasından duyurmaya özen göstermelisiniz.

  • Yardım isteyen takipçileri mutlaka yanıtlayın

Marka ürünleriniz ya da hizmetlerinizin müşterilerin beklentilerine uymayacağı zamanlar olacaktır ve böyle durumlarda sizden yol göstermenizi isteyeceklerdir. Problemlerini çözmenin en kısa yolu iyi bir müşteri hizmeti vermekten geçiyor. Bunu yaparken müşteri ilişkilerinizi de güçlendirmelisiniz.

Twitter takipçilerinize direkt mesaj yoluyla bire bir asistanlık hizmeti verebilirsiniz. Örneğin, JetBlue şirketi yolcuları desteğe ihtiyaç duyduğu zaman şirket, direkt mesaj ile bireysel asistanlık ve yardım hizmeti sunuyor.

sp-jetblue

Eğer şirketin Twitter hesabından müşteri hizmeti sunuyorsanız, müşterinize belirli bir süre içinde geri dönüş yapmanız önem taşır. Müşteri hizmetleri servisinizin hizmet verdiği saatleri 7/24 hizmet vermiyorsanız Twitter profilinize yazabilirsiniz.

Yukarıda yer alan fikirlerin her biri takipçilerinizin Twitter’da markanız hakkında konuşmasına yardımcı olabilecek fikirler. Bu fikirlerin birkaçı ya da tamamını Twitter etkileşimini artırmak için kullanabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler