Twitter kullanıcı tweet’lerini reklama çeviriyor

Twitter, günlük kullanıcıların tweet’lerini markaların gerçekleştirdiği kampanyalara eklemek için yeni bir reklam hizmeti geliştiriyor.

Kaynaklardan alınan bilgiye göre bu yenilik sayesinde reklamcılar, ürünleriyle ilgili tweet’leri kolayca görebilecek ve bu içerikleri markaların Twitter reklam kampanyalarında kullanabilecek. Yine aynı kaynaklara göre reklamcılar Las Vegas’ta gerçekleşen Consumer Electronics Show’da (CES – Tüketici Elektroniği Fuarı) içerik hakkı yönetimi sistemi hakkında bilgilendirildi.

Twitter’ın bu yeni hizmeti ‘’markaya karşı istekli olanlar galerisi’’ olarak adlandırılan ve reklamcıların kullanıcıların attıkları tweet’ler arasından marka ile ilgili olanları seçebileceği bir yapıya sahip. Twitter, tweet’in yazarına markanın reklam ajansı yöneticisi adına direkt mesaj gönderecek ve tweet’i tekrar göndermeden izin isteyecek. Anonim kalma koşuluna sadık kalınacak çünkü Twitter’la yapılan görüşmeler özel kalacak. Reklamcının seçtiği markayla ilgili kullanıcı tweet’leri reklamın altına eklenecek.

TWITTER-CONVERSATION

Reklamcılar, genellikle ünlülerin ya da diğer insanlar üzerinde etki yaratabilen kişilerin ürünlerini tanıtmasını istiyor ve bu tür sosyal sponsorluk anlaşmaları yapan birçok reklamcılık platformu ve ajans bulunuyor. Ancak getirilecek bu yeni özellik sayesinde markalar artık ünlülerin yanı sıra günlük günlük kullanıcıların tweet’lerini, kısacası tavsiyelerini paylaşabilecek.

Günlük kullanıcıların tweet’lerini öne çıkarma fikrinin altında yatan temel düşüncelerden biri de o kişilerin sosyal medyada güvenilen kişililer olarak görülmesi. Bu işten para kazanmayacak sıradan bir kişi, bu işten para kazanan bir ünlüden örneğin yaşadığını şehir sınırlarında daha etkili olabilecek.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen CES Fuarı’nda Twitter yetkilileri ajanslarla ve markalarla bir araya gelerek günlük kullanıcı tweet’leri hakkında bir yol haritası çıkardı.

Twitter bu yeni hizmetin yanı sıra yeni video editleme yazılımını da görücüye çıkardı. Bu program, Twitter’ın 2014 yılında satın aldığı SnappTV video firmasının bir ürünü olarak karşımıza çıkacak. Markalar bu aracı daha uzun videolar çekip, bu videoları Twitter ve Vine’a uygun hale getirmek için kullanacak. Bu araç, 6 saniyelik videolar çekip düzenleyecek ve istedikleri ürünün 6 saniyelik videosunu Twitter reklamı haline getirebilecek.

Twitter, platformdaki reklamcılık deneyimini artırmaya odaklanmış durumda ve kullanıcıları marka etkileşimine özendirmek ise stratejisinin anahtar parçası halinde. Geçtiğimiz hafta ‘’Conversational Ads’’  (Konuşulan Reklamlar) özelliğini duyuran Twitter, marka fanlarının düzenlenen kampanyalarda markalar hakkında konuşabilmesine yardımcı oluyor. Bu yeni özellik sayesinde ise firma ürün bazlı konuşmaları platformda öne çıkarmayı hedefliyor

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler