Twitter tarihinin en unutulmaz 10 Tweet’i

Bazı Tweet’ler tarihi yazıya döküyor, bazıları ise bizzat tarih yazıyor. Öyle ya da böyle Twitter 2006 yılından beri kültürümüzün nasıl şekillendiğinin, dünyada olup biten önemli olayların ve organik bir gündemin geliştiği en önemli platformlardan biri. Artık devrimler de Twitter’dan yapılıyor.

Twitter evlenme tekliflerinden, yıkıcı doğa felaketlerine, uluslararası politikadan pop starlara her alanda, herkese ev sahipliği yapıyor.

Twitter’da 2006 yılından beri yayınlanan trilyonlarca Tweet içinde en fazla ses getiren 10 Tweet’i derledik:

US Airways uçağının Hudson Nehri’ne inişi

twitter 1

2009 yılında US Airways’e ait  1549 sefer sayılı uçak, iki motoru da içine kaçan kuşlar tarafından bozulunca pilot Chesley Sullenberger tarafından New York’taki Hudson Nehrine indirildi. Pilot Sullenberger 155 yolcunun hayatını kurtardı.  Olay Twitter’dan tüm dünyaya yayıldı. Kurtarma operasyonu Twitter’dan adım adım izlendi.

Kenneth Cole’un Kahire potu

twitter 2

Twitter Mısır’ın Kahire kentindeki ayaklanmaların dünyaya duyurulmasında önemli bir rol oynadı. Sosyal medyanın gücünün uluslararası politikada test edildi ve hep birlikte oyunun kurallarının değiştiğini gördük.  Giyim markası Kenneth Cole ise olaya olabilecek en yanlış yerden yaklaştı. Kenneth Cole Kahire ayaklanmasından bir görüntüyü “Kahire’de halk sokaklara döküldü. Kenneth Cole’un yeni bahar koleksiyonunu duymuş olmalılar” Tweet’i ile duyarsızlıkta çıtayı yeni bir yere taşıdı.

Justin Bieber  hayranının telefon numarasını yayınlaması

twitter 3

Twitter’da 50 milyondan fazla takipçisi ile Katy Perry’den sonra en fazla takipçisi olan profilin sahibi Justin Bieber elindeki gücü her zaman iyilik adına kullanmıyor. Bieber kendisine fazlası ile ilgi gösteren bir hayranının telefon numarasını kendi  telefon numarasıymış gibi Twitter hesabında yayınladı. Telefon numarası birkaç saat içinde durmaksızın arandı ve 26 binden fazla kısa mesaj aldı. Bieber’ın hareketi düşüncesiz ve aşırı bulundu.

Twitter’daki ilk evlenme teklifi

twitter 4

2008 yılında henüz Twitter’ın sınırlarını tam olarak keşfetmemişken  @garazi adlı kullanıcının, @stefsull adlı kullanıcıya Twitter üzerinden evlenme teklif etmesi alanında bir ilkti.

Uzaydan Tweet’ler

twitter 5

NASA’nın Mars’a araştırma yapması amacıyla gönderdiği Mars Phoenix’in bir Twitter hesabı da vardı. Mars Phoenix 2008 yılında Mars’ta ilk kez su bulunduğunu Twitter’dan duyurdu.

Twitter hayat kurtarır mı? : “Tutuklandım”

twitter 6

Gazeteci James Karl Buck,  Kahire’deki ayaklanmaları görüntülerken polis tarafından CIA ajanı olduğu ve ayaklanmalara liderlik ettiği gerekçesi ile tutuklandı. Buck’un tutuklandığında yayınladığı tek kelimelik Tweet’i  yakınlarının kendisine ulaşıp haksız olarak hapse girmesini önlemelerini ve muhtemelen hayatını kurtarmalarını sağladı.

Twitter’ın kurucusunun ilk Tweet’i

twitter 7

Twitter’ı bulan bir adam var. Akşam eve gittiğinde, dişlerini fırçalarken  “ Ulan, Twitter’ı ben kurdum!” diye düşünüyor mudur bilemiyoruz. Ama Twitter’ın kurucusu ilk Tweet’inde  “Twitter’ımı kuruyorum” dedi.

Oprah’nın ilk Tweet’i

twitter 8

ABD’nin en güçlü medya isimlerinden biri olan Oprah Winfrey’nin yayın hayatı 20 yıldan fazla bir süreye yayılıyor. Winfrey’nin ilk Tweet’i ise şöyleydi: “Merhaba Twitter, sıcak karşılama için teşekkürler. Çok 21. Yüzyıl hissediyorum” Oprah’nın Tweet’inden sonra  Twitter kullanıcılarının sayısında  patlama yaşandı. O güne kadar daha çok teknoloji ve sosyal medya düşkünlerinin ilgisini çeken platform hızla ana akım hale geldi.

Uzaydan İlk Tweet

twitter 9

International Space Station 2010 yılında uzaydan atılan ilk Tweet’i yayınladı. Tweet şöyleydi: “Merhaba Twitter evreni! Şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan canlı olarak Tweet atıyoruz.  Uzay’dan atılan ilk Tweet! Yakında daha fazlası gelecek”

Canlı Osama Bin Laden baskını

twitter 10

Usame Bin Laden’in yakalanması ile sonuçlanan baskını baskının gerçekleştiği Abbotabad kentinde yaşayan @realityvirtual adlı kullanıcı farkında olmadan canlı olarak yayınladı.  Realityvirtual’ın  Tweet’leri bölgede düşen helikopter ile başladı. Helikopterin düşmesi ile başlayan olaylar Usame Bin Laden’in yakalanması ile sonuçlandı.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler