Twitter’daki Değer Kaybının Ardında Yatan Nedir?

twitter-falling

Son zamanlarda işler Twitter için pek yolunda gitmiyor. 2013’te birden bire halka arz teklifi sunan firma o dönem 40 milyar dolarlık değeriyle teknoloji dünyasının önde gelenlerinden biriydi. Bir potansiyeli vardı ve yatırımcılar, Twitter’ın büyümesini izlemek için gönüllüydü.

Aradan geçen 2 yılın ardından firmanın değeri 2013’tekinin çeyreğine yani 10 milyar dolara kadar düştü. Bu rakam, Uber gibi yeni ve dev girişimlerle karşılaştırıldığında ufak kalıyor ve hisseleri rekor bir düşüş yaşayan firmanın yatırımcıları kötümser bir havaya bürünmüş durumda.

twitter-bird-falling

Peki, Twitter’ın bu duruma gelmesine ne sebep oldu?

Basite indirgeyecek olursak, Twitter’ın büyüme konusunda ciddi bir sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz. Her yılın çeyreklere ayrıldığı zaman dilimlerinde, firma yeni kullanıcılar kazanma konusunda başarısız oldu.

Twitter’ın 2015 yılının son çeyreğindeki aylık aktif kullanıcı sayısı 307 milyon olarak açıklandı. Bu rakam, yılın ilk çeyreğindeki kullanıcı sayının 5 milyon gerisinde kaldı. Twitter’ın kullanıcı kaybetmesinin sebebi ise kullanıcıların sosyal ağı ilk kez kullanacak olanların kullanım zorluk yaşaması olarak belirlendi.

CEO Jack Dorsey’in görev süresi boyunca Twitter, dikkat çekici bazı değişiklikler yaptı. Örneğin, ‘’Favorite Star’’ (yıldız şeklindeki fav butonunu) kalp şeklinde bir sembolle değiştirildi, direkt mesaj limiti kaldırıldı, konuya odaklı ‘’Anlar’’ (Twitter Moments) özelliği getirildi.

Fakat bu değişiklikler, firmanın büyümesine katkı sağlamadı. Dört büyük yönetici firmadan ayrıldı. Bu arada Twitter, sosyal platformu ilk kez kullanacak olan kişiler için daha kullanışlı bir hale getirmeye devam etti. Tweet atma algoritması gönden geçirildi. Bu durum, bazı kullanıcılar arasında Twitter’ın intiharı olarak algılandı. Bu düşünceyi destekleyenler #RIPTwitter (Toprağın Bol Olsun Twitter) adını taşıyan bir hashtag bile açtı.

2015 yılının son çeyreğine ait rakamların ve büyüme oranının kesin olarak açıklanacağı tarih ise Çarşamba günü, yani yarın. Dorsey ve ekibinin olumlu duygular enjekte etmekte ne kadar başarılı olduğu yarın belli olacak. Büyümedeki durağanlığı artırma planlarının yolunda gidip gitmeyeceği ise mücadeleli bir dönemi beraberinde getirecek.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler