Twitter’dan hedefe ulaşan reklamlar

Twitter tarafından Temmuz ayında duyurulan ve kullanıcılarına daha kişisel reklamlar gösterme amacıyla hazırlanan “retargeted ads” reklam modeli, yarından itibaren zaman çizelgesinde görülmeye başlayacak.

Kullanıcı tarayıcılarının bıraktığı çerezlerden yola çıkarak gösterilen reklamlar, o kullanıcıya kendisiyle ilgili reklamları tweet akışı içerisinde göstermeyi hedefliyor. Henüz kısmi bir geçiş olması beklenen reklam modelinden şimdilik herkes yararlanamayacak. Aynı zamanda reklamların gösterimi de ilk başlarda seyrek bir şekilde gerçekleşecek.

screen-shot-2013-12-04-at-4-55-26-pm

Twitter, mobil cihazlarda toplanamayan çerezlerin oluşturduğu sorunuysa yine aynı kullanıcının web geçmişini analiz ederek çözecek. Twitter’a mobilden girişinin kişisel bilgisayarlardan çok daha fazla olduğu düşünüldüğünde ise burada anlattığımız yöntemin Twitter’da daha çok kullanılacağını düşünüyoruz. Örneğin kendi web geçmişinizde bir futbol takımının sitesini sürekli ziyaret ediyorsanız, o futbol takımı ile ilgili reklamlar mobilden bağlandığınızda da üyelik geçmişinizden sizinle alakalı olduğunu anlayacak ve zaman akışı içerisinde karşınıza çıkacak.

screenshot_baristabar-500px_1

Twitter’ın 2013 sonuna doğru yaptığı reklam girişimleri, 2014’de markalar açısından Twitter’ın çok daha aktif ve hedefe yönelik kullanılmasını sağlayacak. Özellikle segmentasyon açısından Facebook’un gerisinde kalan Twitter’ın, mobil cihazları algılayacak şekilde değiştirilen uygulama API’leri ve web geçmişinden yola çıkan hedefli reklamları, birçok markanın daha doğru şekilde pozisyon almasını sağlayacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler