Twitter’ı Tarif Defterine Dönüştüren Proje | “ReciTweet”

Dünyanın lider mayonez markası olarak bilinen Herrmann’s, sosyal medya ve dijitaldeki başarılı çalışmalarıyla da adından söz ettiren bir FMCG markası. Firma daha önce mayonezlerinden satın alan müşterilerin, aldıkları diğer ürünlerle hazırlayabilecekleri bir yemek tarifine kasa fişlerinde yer vererek satış noktasında yaratıcı bir pazarlama örneği göstermişti. Şimdi de müşterilerini yakalamanın en iyi yöntemlerinden olan “yemek tarifleri”ni sosyal medya üzerinden paylaştığı yeni ve farklı bir kampanyayla karşımızda: “ReciTweet”.

hermanns recitweet

Herkes mutfak konusunda uzman olamayabilir ama çoğu zaman bunun nedeni yeteneksizlikten çok tarif bilgisinin olmayışı. Hellmann’s daha önce de çalıştığı Ogilvy & Mather (Brazil) ajansıyla birlikte buzdolabındaki malzemelerle ne tür yemek yapacaklarını bilemeyenler için anında yemek fikirleri, tarifler sunan bir projeye imza atmış. Ana mecramızsa “Twitter”. Bu proje için marka, kullanıcılarına “#preparaprami” hashtagi ile, ellerinde olan malzemeleri yazdırarak tweet attırıyor ve Hellmann’s Brazil profili tarafından o malzemelerle yapılabilecek bir tarifle kullanıcılara geri dönüş yapılıyor. Ortaya da “sadece 9 malzemeyle 360 tane farklı yemek tarifinin yapılabildiği” gerçeği çıkıyor. Hashtag olarak kullanılan “Preparaprami” ise Portekizce’de benim için hazırla anlamı taşıyor.

herrmanns recitweet kampanyası

Sonuçlara bakacak olursak Hellmann’s’ın bu çalışmasında, 22 milyon tweet gösterimi, 82500 etkileşim ve Brezilya için normalin 3 katı kadar üstünde katılım sağlanmış. Bu rakamların sadece 1 günde elde edildiğini söylemek markanın Twitter’daki başarısını ispatlamaya yeterli olacaktır. Twitter’ı dolaptaki malzemelerinize göre tarif yaratmada kullanabileceğiniz bu yaratıcı projenin case-study videosuna buradan göz atabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler