Uluslararası Af Örgütü: Özgürlük Sözlüğü

2006 yılından beri kıpır kıpır Kahire grevleri ile sarsılan Mısır veya diğer Orta Doğu ülkelerindeki gelişmeler, dünyaya “cehennemin içinde baharın” ya da “baharın cehennem şeklinde” yaşanabileceğini gösterdi. Afrika ülkelerinin durumları ise zaten içler acısı. Belirli zümrenin, kitlelerin ve dış kuvvetlerin çıkar çatışmaları sonucunda globalde veya ülkemizde yaşananlar, sosyal medyada saman alevi gibi varla yok arası konuşulup bitiveriyor. Küreselde de, sıcağı sıcağına günü birlik, farklı mecralarda kullanıcı yorumları, kanaat liderleri, marka avukatları veya yazarlar çerçevesinde popüler başlıklar yaratılıp yok olurken Uluslararası Af Örgütü; insan hakları ihlalleri, işkenceler, katliamlar, düşünce özgürlüğü konularında iletişim kampanyalarını düzenli devam ettirmeyi sürdürmekte.

Portekiz Uluslararası Af Örgütü, sosyal medya ağlarını (Facebook) ücretsiz kullanarak protestocuların seslerini gerekli makamlara duyurabilmeleri için Özgürlük Sözlüğü kampanyasını geliştirdi.

Her sene 03 Mayıs’ta düzenlenen Dünya Basın Özgürlüğü Günü‘nde bu yıl, 11 adet basılarak devrimlerin gerçekleştiği 11 ülkeye gönderilecek olan sözlük, 155 bin kelimeyi kapsamakta.

Proje, hedef kitlesinde insan hakları sorunlarına duyarlı ve farkındalık gösteren bireyleri sosyal medya çatısı altında birleştirerek geleneksel medyadan alışık olduğumuz olumlu veya olumsuz eylem görüntülerine nazaran sanal ortamın rahatlığında değerlendirmeye teşvik ettirip ciddi bir sorumluluk yüklemekte. Tutum ve davranışlarında tutarlılık göstermeye itici bir güç olarak sosyal medya hesabının kullanılması da sözlüğün oluşturulmasında kolaylık sağlamakta. Böylece iletilmek istenilen mesaj, katılımcıların Facebook hesapları yardımı ile etkin,fiziksel bir görünüm kazanıyor.

Künye

Advertising Agency: Torke Lisbon
Chief Creative Officer: André Rabanea
Digital Production Company: Wiz Interactive
Creative Director: Nuno ‘Ninja’ Mendes and Frederico Roberto
Creative Supervisor: Bob Ferraz
Copywriter: Bob Ferraz
Art Director: José Sobral and Rui Pica
Art Assistant: Joana Mateus
Developer: Luís Dias
Creative Project Manager: Pedro Patrício and Frederico Ferreira
Editor: Tiago Soares
Music: Kaazim Zareb, Tareeq Sahraawee

Özgürlük Sözlüğü için: freedomdictionary

Dünya genelinde İnsan Hakları konusunda yaşananlar …

Uluslararası Af Örgütü Türkiye (İngilizcesi,Not güncellemesi pek bir yavaş ) ve Vimeo Hesabı

Ayrıca,

Uluslararası Af Örgütünden Açıkhava Uygulaması

İdamı İdam Eden Viral Reklam

Uluslararası Af Örgütü Nice 50 Senelere

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler