VAIO, Toshiba ve Fujitsu Tek Markada Birleşiyor

Yeni bir Japon bilgisayar devi doğmak üzere… Bugün Bloomberg News’te yayınlanan rapora göre Sony’nin bilgisayar markası VAIO, Toshiba ve Fujitsu markalarıyla birleşme aşamasında. Bu anlaşma doğrulanırsa Japonya’nın en büyük bilgisayar üreticisi Lenovo’ya büyük bir rakip çıkacak gibi görünüyor. Henüz yeni şirketin ismine ya da ürünlerine dair bir detay yok. VAIO’yu satın alan Japan Industrial Partners’ın üst düzey yöneticisi Hidemi Moue, anlaşmanın Mart ayında resmi olarak duyurulacağını söylüyor.

handshake2_large

Birleşme haberi Toshiba tarafından onaylandı ve firma PC üretiminden vazgeçmeyeceklerinin sinyalini verdi. Toshiba, Aralık ayında elektronik departmanında meydana gelen ücret skandalı ile kendisini ciddi bir krizin ortasında bulmuş ve 7,800 çalışanın işine son vermek zorunda kalmıştı. Firma, o dönem üçüncü parti şirketlerle ortaklık fikrini bir seçenek olarak düşünebileceklerini belirtmişti ve aslında diğer Japon bilgisayar üreticileriyle ortak olma isteği hakkında ipuçları vermişti. İlk üçte yer alan bilgisayar üreticileri HP, Dell ve Lenovo da bilgisayar endüstrisindeki iddialarını güçlendirmek adına yeni adımlar atacak gibi görünüyor. Bu yüzden pazarda yer alan daha küçük oyuncuların birbirleriyle yapacakları ortaklıklar bilgisayar sektöründeki rekabeti ciddi oranda artırabilir.

laptop

Microsoft, 2013 yılında Dell’in özelleşmesi için firmaya 2 milyar dolar kredi vermişti. Microsoft ayrıca Intel, HP, Dell ve Lenovo’ya pazarlama atağa kalkmaları için itici bir güç görevi gördü. Bütün bilgisayar üreticileri, müşterileri yeni makineler satın almaları için ikna etmeye çalışıyor. Öte yandan Microsoft, kullanıcıların Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarını ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltme fırsatı sunuyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler