WhatsApp Uygulaması Ücretsiz Oluyor

whatsapp1

WhatsApp, yıllık üyelik ücretinde düşüşe gidiyor. Popüler mesajlaşma uygulaması, çok yakında dünyadaki tüm kullanıcılar için ücretsiz olacak. Ve dahası, kullanıcılara üçüncü parti reklamlar göstermeyecek. Kullanıcıların işletme ve organizasyonlarla daha iyi iletişime geçebilmesi için düşünülen bu plan askıya alınmış gözüküyor.

whatsapp

 

WhatsApp’ın kurucusu Jan Koum, Münih’te gerçekleşen DLD konferansında yıllık ücret fiyatının düşürüleceğini ve gelecekte hiçbir ücret talep edilmeyeceğini açıkladı. 1 yıl ücretsiz, 1 yılın ardından 0,99 dolar abonelik ücreti istenen servis, yakında tamamen ücretsiz olacak.

Ömür boyu ücretsiz hale getirilecek uygulamanın yaratıcıları yeterince büyüdüklerini ve ücret politikasının çok da iyi işlemediği fikrinde. Çünkü pek çok WhatsApp kullanıcısı banka ya da kredi kartına sahip değil ve uygulamaya erişim sağlayamayacakları, aileleri ve arkadaşlarıyla iletişim kuramayacakları için endişe duyuyor. WhatsApp, bu endişeleri gidermek için uygulamanın farklı birkaç versiyonu için artık ücret almıyor.

Facebook tarafından satın alınan firma şimdilik veri ve reklamlardan para kazanıyor ancak firmanın para kazanmayı sürdürmeye yönelik farklı planları bulunuyor.

whatsapp-facebook

Bu yıldan itibaren bazı araçlar test etmeye başlayacak olan WhatsApp, kullanıcıyı, hakkında haberdar olmak isteyeceği işletme ve organizasyonlarla buluşturacak. Örneğin, kullanıcılar WhatsApp yoluyla bankalarıyla iletişime geçip onlardan izinsiz yapılan para transferinin dolandırıcılıkla ilgili olup olmadığını sorgulayabilecek ya da bir havayolu şirketinin uçuşlarında rötar veya iptal olup olmadığını firmaya sorabilecek.

WhatsApp, Bloomberg’de Mayıs 2015’te yayınlanan bir rapora göre uzun vadede B2C pazarlamaya (ticari firmaların müşterilerine internet ortamından yaptıkları satış işlemlerine) geçiş yapacak.

2014’ün Şubat ayında Facebook tarafından 16 milyar dolara satın alınan WhatsApp’ın, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in açıklamasına göre yaklaşık 1 milyar kullanıcısı bulunuyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler