WhatsApp ve Gmail’in Kullanıcı Sayıları Açıklandı

Facebook ve Google, kendileri için bir hayli önemli olan bir dönüm noktasına ulaştı. Pazartesi günü Google’ın Gmail’i ve Facebook’un WhatsApp’ı aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olduklarını açıkladı.

Böylece her iki dev marka hedefledikleri noktaya aynı anda ulaşmış oldu. Gmail’in zaferi Alphabet’in geçtiğimiz yılın son çeyreğinde elde ettiği kazanç açıklandığı sırada duyuruldu. Ardından hemen birkaç dakika sonra ise WhatsApp’ın hedeflediği kullanıcı sayısına ulaştığı açıklandı.

İki büyük markanın bu bilgileri paylaşması sürpriz olmadı çünkü hem Google hem de WhatsApp kısa sürede 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmayı başardı. Bu iki teknoloji devi markanın birbiri ardına açıklamalarda bulunması teknoloji alanında hizmet veren şirketler arasındaki rekabetin ne denli çekişmeli olduğunu gözler önüne serdi.

google-vs-facebook (1)

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, WhatsApp kurucusu Jan Koum ve Brian Acton’a övgüler yağdırdı ve yakın gelecekte neredeyse rakipsiz olan uygulamayı daha da geliştirip büyüteceklerinin sinyalini verdi.

Zuckerberg, yayınladığı Facebook bildiriminde dünya etrafındaki daha çok insanın birbiriyle ve işletmelerle daha kolay bağlantıya geçmesi için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi ve dünyada yalnızca birkaç hizmetin 1 milyardan fazla insanın bağlantı kurmasını sağladığının altını çizerek, bunun tüm dünyayı birbiriyle bağlantıya geçirmek için atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

2015’in son çeyreğinde ait gelir tablosuna göre Facebook’un ana servisleri ve grupları da aylık 1 milyar kullanıcıya sahip ve Messenger da 1 milyar kullanıcı hedefine çok yakın.

2004 yılında hizmete giren Gmail’in 1 milyar kullanıcıya ulaşması biraz uzun sürmüş görünüyor. Ancak Google’ın Android, Chrome, YouTube, Maps, Search ve Google Play gibi birçok servisi ayrı ayrı 1 milyar aktif kullanıcıya sahip.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler