Windows 10’un kesin çıkış tarihi belli oldu

windows 10

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10’u yaz aylarında çıkarma söz vermişti. Şirket Windows 10’un çıkacağı tarihi belirledi: 29 Temmuz 2015.

Resmi çıkış tarihi, AMD’nin CEO’su Lisa Su’nun Microsoft’un Windows 10’u Temmuz ayının sonlarına doğru çıkaracağını açıklamasının üzerinden birkaç hafta sonra açıklanmış oldu. Microsoft’un hızlı zamanlaması, şirketin Windows 10’da yer alması planlanan özellikleri çok yakında tamamlayacağını gösteriyor. İşletim sisteminin son yayınlanan ön gösterim versiyonu özelliklerdeki pek çok değişikliği göstermenin yanı sıra bazı hatalar ve ufak tefek problemler de içeriyor.

Windows-10-ürün-ailesi

Microsoft’un Windows 10’u dünyaya tanıtmadan önce işletim sistemini hatalardan arındırmak için iki aydan kısa bir zamanı bulunuyor. İşletim sisteminin bu kadar süre içinde sorunlardan arınması mümkün mü bilmiyoruz ancak ön gösterim versiyonunun en son yayınlanan şekli Microsoft’un daha problemsiz bir işletim sistemine adım adım yaklaştığını gösteriyor. Windows 10’da genel Windows uygulamalarının yanı sıra pek çok yeni özellik bulunuyor ve yazılım şirketi, bu özellikleri insanlar Windows 10 yüklü yeni cihazlar satın almadan kolaylıkla güncelleyebilir. Ayrıca Microsoft, genele yayıldıktan sonra işletim sistemi yamalarını direkt olarak da yayınlayabilir.

windows10-başlat-menüsü

Windows 8’in piyasaya çıktığı ilk gün pek çok ayrı uygulama ve güncelleme de yayınlanmıştı. Windows 10’un da bu trendi devam ettirmesi bekleniyor. Windows 7 ve 8.1 sahipleri işletim sistemlerini ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltebilecek. Microsoft, kullanıcıların görev çubuklarına Windows 10’un faydalarını (Başlat menüsünün geri dönüşü, yeni internet tarayıcısı ve sesli asistan Cortana) içeren bir slayt gösterisi de göndererek onları bilgilendiriyor ve işletim sisteminin yeni sürümüne geçiş yapmadan, email adreslerini girmeden önce onlara bir seçenek sunuyor.

windows_10_pop_up

Microsoft’un bu uygulaması, bazı kullanıcılar tarafından izinsiz bir saldırı olarak görülebiliyor. Hatta bazı kullanıcılar, bilgisayarlarına kötücül bir yazılım bulaştığını bile düşünebiliyor. Fakat Microsoft’un ezeli rakibi Apple da OS X işletim sisteminin ücretsiz güncellemelerini kullanıcılara aynı şekilde açılır pencerelerle duyuruyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler