Yapay Zekâ Telefon İşlemcilerine Taşınıyor

Sinir ağlarına benzer yapıda ağları mobil cihazlarda görememenizin en büyük sebebi: güç. İnsan beynine benzeyen yapay zekâ sistemleri geniş ve çok çekirdekli grafik işlemciye ihtiyaç duyuyordu. Yani elinize sığan ya da bileğinize taktığınız bir cihaz için uygulanabilir değildi. Ta ki MIT, bu sistemi ele sığacak boyuta getirene kadar… MIT’in ‘’Eyeriss’’ adını verdiği yeni teknoloji sayesinde bir çip sinir ağlarını düşük güç üreten cihazlarda da kullanılabilir hale getiriyor. 168 çekirdeği olmasına rağmen akıllı telefonlarda bulunan normal bir grafik işlemciden 10 kat az güç tüketiyor ve bu yüzden aşırı pil tüketimi sorunu mobil cihazlarda kullanılabiliyor.

AI-chip

Eyeriss, mümkün olduğunda veri alışverişi yapılmasını engelliyor. Her biri sinir hücresi gibi hareket eden çekirdeklerin kendine ait hafızası bulunuyor ve bu hafıza veri sıkıştırması yapıyor ve iş yükünü de minimumda tutabiliyor. Gerekli olan veriler birbirine yakın çekirdeklerde ise bu çekirdekler birbirleriyle direkt olarak iletişim kurabiliyor bu sebeple merkezi bir kaynak (ana hafıza gibi) ile bağlantı kurulmasına gerek kalmıyor. Bütün bunlara ek olarak, sistemde yer alan özel yetkilendirme devresi, çekirdeklere veri toplamaya gerek kalmadan çalıştırabilecekleri kadar görev veriyor.

AI-chip2

NVIDIA’nın üst düzey bir araştırmacısının yardımlarıyla geliştirilen Eyeriss çip teknolojisini satın alacağınız bir cihazda ne zaman kullanabileceğiniz ise şimdilik belirsiz. Fakat makine öğreniminin büyük bir etki yaratacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yapay zekâlı yerel işletim sistemleri sayesinde akıllı telefonunuzu ya da düşük enerjiyle çalışan başka cihazları gecikme ve güvenlik problemleri yaşanan internet sunucularına bağlamak zorunda kalmayacaksınız. Sahip olduğunuz cihazların büyük kısmı yeni durumlara daha kolay adapte olabilecek ve çevresi hakkında daha çok şey öğrenebilecekler.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler