Yapılmış en iyi 5 Instagram reklamı

Tanıtıldığı geçen aydan bu yana, Instagram reklamları kullanıcıların fotoğraf akışlarının içine sızıyor ve günde en az bir defa yayınlanıyor. İşte şimdiye kadar yapılmış en iyi 5 Instagram reklamı:

1.Ben&Jerry’s

Ben&Jerry’s, Anchorman filminde Ron Burgundy karakterini canlandıran Will Ferrell ile gerçekleştirdiği oldukça eğlenceli ve yaratıcı çalışmasıyla listenin ilk sırasına oturuyor. Fotoğraf gayet basit ve öz. Fakat fotoğrafı beğendiğinizde ortada beliren kalp ikonu, görselin tam ortasına zekice oturtulmuş ve Ron Burgundy karakterinin elinde tuttuğu bir Ben&Jerry’s Cup’ı üzerinde beliriyor. Cup üzerinde Anchorman filminde geçen bir replik bulunuyor. Buradan filme de bir gönderme yapılıyor ve sınırlı sayıda üretilen bu Ben&Jerry’s ürünü tanıtılıyor. Gerçekleştirdikleri bu tanıtım çalışmasıyla Ben&Jerry’s, tüm markalara ilham kaynağı olacak reklamıyla birinci sırada olmayı hak ediyor.

ben&jerry

2.Michael Kors

Michael Kors, ilk Instagram reklamını gerçekleştiren marka olarak adını her yerde duyurmuştu. Fotoğrafa ilk bakıldığında cisimlerin oldukça iyi yerleşmiş olduğunu ve ışık, renk açılarından da harika bir kare yakalandığını görebiliyorsunuz. Ama Michael Kors’un ikinci sırada yer almasının asıl nedeni böyle bir fırsatı değerlendiren ilk marka olmaları. Paylaşılan bu fotoğraf 217 binin üzerinde beğeni, 33 binin üzerinde yeni takipçi ve %370 oranında bir büyüme sağladı. Yorumlar  ve tartışmalar Instagram reklamlarının ne kadar fayda sağlayacağı üzerine devam ededursun, Michael Kors bu başarısıyla herkese örnek teşkil etti.

michael kors

3.Ben&Jerry’s

Ben&Jerry’s Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla en eğlenceli, en yaratıcı ve en lezzetli fotoğrafları takipçileri ile buluşturuyor. Dünyaca ünlü dondurma üreticisi, Instagram konusundaki sezgilerinde haklı çıkıyor buradaki fırsatı fark ederek bir süredir bu mecrada birçok tanıtım gerçekleştiriyor. Bu sayede fazladan 50 binin üzerinde takipçiye kazanıyor ve reklam çalışmalarını bu kanaldan yürüterek diğer tanıtım alternatiflerinden daha büyük bir geri dönüş elde ediyor. Ayrıca kullanıcılar birçok fotoğrafa ve yoruma “@benandjerrys” ekleyerek markanın tanıtımını da yapıyor, etkileşime geçiyor.

ben&jerry3

4.Levi’s

Levi’s, diğer firmaların aksine Instagram üzerinden yaptığı paylaşımları daha farklı bir şekilde yürütüyor. Kullandıkları fotoğraflar, herhangi bir başkası tarafından çekilmiş gibi görünüyorlar. Bir ürün tanıtımı ya da görsel kullanmıyorlar. Yaptıkları bu paylaşımlarla Levi’s markasının diğer alanlarda yaptığı tanıtımlar biraz benzerlik gösteriyor. Ürün ön planda değil, yaşam tarzı ön planda. Levi’s, #LifeinLevis hashtag’i ile de kullanıcıları sorular sormaya ve etkileşime davet ediyor.

levi's

5.Lexus

Lexus’un Instagram’ı kullanmalarındaki asıl amaç, zaten var olan #LexusLens kampanyasını promote etmek. Bu tanıtım çalışmasını da birçok farklı noktada çekilen Lexus marka otomobillerle yürütüyor. Yaptıkları bu kampanya ile Lexus, diğer markalara gelecekteki projeleri için şimdiden kitle oluşturmaları konusunda önemli bir tanıtım çalışması örneği sunuyor. Ayrıca Lexus, Instagram üzerinde konum bildirimli paylaşım yapan tek reklam veren marka oldu. Yaptıkları bu tür bir bildirimle, gelecekteki bölgesel ve yerel bazlı çalışma yapmak isteyen firmalara da önemli bir ilham kaynağı oldular.

lexus

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler