Yaratıcı ve ekonomik pazarlamanın 10 yöntemi

mobil-pazarlama

Yeni bir girişim yapmayı düşünüyorsanız ya da küçük bir işletme sahibiyseniz, iletmek istediğiniz mesajı doğru kitleyle buluşturma fikri başlangıçta oldukça göz korkutucu gelebilir. Reklam yapmak için pazardaki büyük oyuncular gibi yüksel meblağlar harcamak zorunda olduğunuz baskısını üzerinizde hissedebilirsiniz. Fakat gücünüz buna yetmiyorsa kendinizi niye zorlayacaksınız?

Kendi işletmenizin daha az bütçeyle büyük şirketlerle aynı seviyeye getirmek istiyorsanız, işinizi pazarlamanın daha zekice yollarını aramalısınız. Yaratıcı pazarlama teknikleriyle bir başlangıç yapmak ister misiniz? Hemen denemeye başlayabileceğiniz 10 fikri sizlerle paylaşıyoruz.

geri-dönüşümlü-kağıt

Dergi çıkarıyorsanız geri dönüşümlü kâğıt kullanın

Geleneksel yöntemleri sürdürmek istiyorsanız ve hem var olan hem de potansiyel müşterilerinize kendi yayınlarınızı ulaştırmak istiyorsanız dergiyi tercih edebilirsiniz. İsrafı önlemek ve çevreye karşı sorumluluğunuzu yerine getirmek için dergilerinizi geri dönüşümlü kağıtlara basın. Her ay yeni bir sayı çıkarmanıza gerek de yok. 4 ayda bir çıkaracağınız dergide yer alacak, sektörden önemli iç görüler içeren makaleler başarılı olmanızı sağlayacaktır.

gezici-billboard

Araçlarınızı gezici billboard’lar olarak kullanın

Billboard’lar, işletmenize duyulan ilgiyi artırabilirler ancak aynı zamanda finansal açıdan ciddi paralar harcamanız anlamına da gelirler. Yerel olarak, bulunduğunuz bölgede kendi reklamınızı yapmanın en kolay yöntemi hizmetinizdeki araçları gezici billboard olarak kullanmaktır. Tek yapmanız gereken ise bu reklamların dikkat çekici, güçlü ve harekete geçirici tasarımlar içermesine dikkat etmek. Bunu denerseniz hedeflediğiniz pazarda ilgi çekmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Blog yazmaya ve sektörünüzle ilgili konular yaratmaya başlayın

Resmi web sitesi kurmanın ve kendinize ait blog yazılarını paylaşmanın çevrimiçi görünürlüğü artırdığı yadsınamaz bir gerçek. Bu yöntemler hem sanıldığı gibi pahalı değildir hem de markanızın hikâyesini insanlara anlatmanın mükemmel bir yoludur. Pek çok büyük, orta ve küçük ölçekli işletmenin çevrimiçi pazarlamaya (online marketing) öncelik verdiğini unutmamalı, bu altın değerindeki fırsatı kaçırmamalısınız.

ebook 1

Daha fazla ilgi çekmek için bir eBook yaratın

Kaliteli içerikler yaratırken bir taraftan da bir eBook yaratmayı ve bunu sitenize abone olan kullanıcılara dağıtma fikrini de dikkate alın. Kullanışlı ve iyi hazırlanmış bir eBook, kullanıcıların ilgisini çekebilmek için etkili bir yöntemdir ve insanlar ücretsiz olarak bir şeyler kazanmayı severler.

Sosyal medyada görünür olun

İşletmeniz için çevrimiçi bir isim yaratmak istiyorsanız sosyal medya bunu yapabilmeniz için en önemli fırsat. Sosyal medya güvenilirliğinizi ve itibarınızı artırmakla kalmaz, hedef pazarınızla aranızda onlarla kolayca iletişim kurabileceğiniz bir pasaj yaratır. Sosyal medya sitelerini yalnızca vermek istediğiniz mesajı duyurmak için kullanmayın, hedef kitlenizle markanızı buluşturmak, birleştirmek için kullanın.

Güvenilirliğinizi ve saygınlığınızı workshop’lar ve seminerlere katılarak pekiştirin

Alanınızda bir uzman mı olmak istiyorsunuz? O zaman üzerinizdeki ürkekliği atmanın ve konuşma yapacağınız organizasyonlarda yer almanın vakti geldi. Workshop ve seminerlerde konuşmacı olarak yer almak hem bilginizi ve yetkinliğinizi insanlarla paylaşmanızı hem de yaptığınız işi ve markanızı insanlara tanıtmanızı sağlar.

üyelik-programı 1

Yerel iş camiasının bir araya geldiği etkinliklere ev sahipliği yapın

Topluluk önünde iyi bir konuşmacı değil misiniz? O zaman yerel iş camiasından meslektaşlarınızın bir araya geleceği etkinlikler düzenleyin. Hizmet verdiğiniz sektörde yerel olarak saygınlığınızı artırmanın yanı sıra sektörün ve iş verenlerin karşılaştığı bir takım sorunları tartışın. Ücretsiz olarak girilebilecek etkinliklere habercileri ve muhabirleri de davet ederseniz medya ilgisi de elde edersiniz.

Endüstrinizle ilgili işletmelerle ortaklıklara gidin

Rekabetçiliği bir kenara bırakıp aynı bölgede yer aldığınız işletmelerle ortaklık ilişkileri geliştirin. Kaynak havuzunuzu zenginleştirip birlikte çalışarak daha fazla gelişebilir ve hedeflerinize böylece daha kolay ulaşabilirsiniz. Her iki işletmeye de ortak bir terfi pozisyonu yaratabilir, birleşmeyle birlikte daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

üyelik-programı 2

Üyelik programı başlatın

Yeni müşteriler kazanmanın en iyi yolu var olan müşterilerinizin marka elçisi olarak hareket etmesidir. Bunu yapabilmek için bir üyelik programı oluşturup var olan ve size satış olarak dönen farklı müşteriler getiren müşterilerinizi ödüllendirin. Kısa sürede satışların hızlanmasını ya da kârlılığın ivme kazanmasını istiyorsanız, bu yöntem amaçlarınıza ulaşmanıza sizi bir adım daha yaklaştırır. Referansların ne kadar etkili olduğunu özellikle de memnun kalan müşterilerin nasıl olumlu referanslar verdiğini unutmayın.

loyalty-program

Sadakat programınızda cömert davranın

Var olan müşterilerinizi elinizde tutabilmek yenilerini kazanmaktan daha ucuza mâl olur. Bir sadakat programı (loyatly program) başlatarak pazarlama giderlerinizi kısabilirsiniz. Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun ve onları sizlerle yola devam etmeleri için cesaretlendirecek yöntemler düşünün. Buradaki anahtar etkenler ise cömert ve yaratıcı olmaktır. Yani %10 indirim yapmanın ötesine geçmeye çalışın.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler