Yaratıcılığınızı korumanın 21 yolu

 1. Her şeyi dikkate almayın ( bu yazı dahil)
 2. Dikkate almama olayını abartmayın ( bu yazı dahil)
 3. Yaratıcılık denen kavramın, sizin yaratıcılıktan anladığınız kavramla örtüşmesi yada uyuşması için kıvranmayın.
 4. Üçüncü maddede de dediğimiz gibi “Koyverin —–tne rahvan gitsin”
 5. Sidik yarışını bir olimpiyat sporu olarak görenleri hor görmeyin – mümkünse hoş görün.
 6. Trafik kurallarına uyun –  (Sosyal mesaj) –
 7. Klasik yaratıcılığınızı koruyun geyikleri işe yarasaydı, sadece korunmuş bir yaratıcılığınız olurdu. Yaratıcılık sadece korunmamalı, işe belkide yaratıcılığınızı korumamakla başlamalısınız.
 8. Mutlaka birden fazla dil öğrenin. Dil derken ingilizce, fransızca, lazcadan bahsetmiyoruz. Her şeyin bir dili varsa eğer siz kendinize göre diller keşfedin. Tüm diller konuşmak için değildir.
 9. Gazete okumaktan vazgeçin. Tarayıcınıza karşı koymayı öğrenin. (tarayıcı: browser: internet sayfalarını görüntülemenizi sağlayan masaüstü yazılımı. Örn; internet explorer, safari, chrome, firefox…). Haber sitelerinden ve onların bitmez tükenmez galeri ve flaş haberlerinden kurtulmak size yaratıcı aktiviteler için korkunç zaman sağlar.
 10. Facebook’un sizi tüketmesine, twitter’ın ise gazınızı almasına izin vermeyin. ( Twitter’ın gazınızı alması olayı çok ilginç sonuçları içinde saklayan bir durum)
 11. Belki de çok da yaratıcı bir insan değilsiniz. Hatta hiç değilsiniz. Neden zorladığınızı kabul edip, bu işten vazgeçip Kpss’den alacağınız yüksek puanla gireceğiniz memurluğun hayallerini kurmuyorsunuz?
 12. Emin olun dünya üzerindeki, diğer insanlar tarafından yaratıcı olarak görünen insanların çoğu, sizin her gün üzerinde düşündüğünüz ve konuştuğunuz politika, din, cinsiyet, terörizm, ekonomi gibi konular hakkında ya hiç konuşmuyorlar yada onların üzerine inşa ediyorlar yaratıcılıklarını.
 13. Okumakta zorlanacağınz yapıtları okumayı deneyin. Size ilk tavsiyem: GEB ( Gödel, Escher, Bach) – Douglas Hofstadter
 14. Temel bilimleri küçümsemeyin. Önemseyin. Felsefe, sosyoloji, antropoloji, matematik, biyoloji, kimya üzerine bilgi edinmeye çalışın. Size ilginlik ve ilgisizlikle alakalı lafazanlık yapmayacağım ama o bilgilerin ilginç etkileri olacak, özellikle yaratıcılık süreciniz üzerinde.
 15. Lise hocam mükemmellik ayrıntıda gizlidir derdi. Üniversite hocam ise şeytan ayrıntıda gizlidir diyordu. Bugünden geçmişe baktığımda, ben de şunu söyleyebilirim; yaratıcılık ayrıntıda gizlidir.
 16. Yaratıcılık herkesin penceresinden görünen güzellikse eğer, kimi zaman kesişse de çoğu zaman birbirinden ayrılan izdüşümlerinden oluşur. Yani yaratıcı görünen, diğer bir gelecekte yaratıcı görünmeyebilir.
 17. Sürekli üreten insanların en büyük üç kağıdı ürettikleri arasından en güzelini göstermek eğiliminde olmalarıdır. Diğer taraftaysa sürekli yaratıcılık diye kıvrananların en büyük sıkıntısı bu sürekli üreten insanların milyonda bir ulaştıkları sonuca bir anda ulaşma hayalleridir.
 18. Görüntü vermek insanı yaratıcı yapmaz. Öyle bir endişeniz olmasın.
 19. Diğerlerinin bazı konular üzerinde sabit fikirleri olabilir, estetik yargıları olduğu gibi. İnsanlık sabitler ve yargılardan aldığı ivmeyle oluşturmadı hazinesini. Dünya üzerinde yer alan hiç bir eser, bir faşist tarafından oluşturulmuş komisyon kararıyla yaratılmadı!
 20. Yaratıcılık eğer endüstriyel değilse çok ortalıkta görünmez, azcık kıçınızı kaldırmanız gerekir yaratıcı bir şeyler görmek için.
 21. Yazının sonuna gelirken şunu söyleyeyim. Yaratıcılık bir çok yerde yazdığı gibi ne günlük rutinler yaratmak ne de büyük kırılmalar gerçekleştirmektir. Yaratıcılık sizin kendinizi ifade ediş şeklinizden başka bir şey değildir. Biri diğerinden her zaman daha iyi ifade edebilir, işte aradaki farkta buradan oluşur.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler