Yaz gelince Facebook’ta neler değişiyor?

Havalar ısınıyor, günler uzuyor ve yazın gelmesine çok az bir süre kaldı. Hava durumundaki değişiklikler ve gün ışığı da insanların Facebook davranışlarını etkiliyor. Peki, Facebook’ta yaz gelince ne gibi değişiklikler oluyor?

Kullanıcılar Facebook başta olmak üzere sosyal mecralardan biraz uzaklaşıp çeşitli aktivitelerde yer almak istiyor. Durum böyle olunca pazarlamacıların karşısına da farklı fırsatlar çıkıyor. İnsanların neler yapmak istediklerine kulak vermek, Facebook’ta neler paylaştıklarına dikkat etmek, doğru stratejiler izlemek ve doğru adımlar atmak pazarlamacılar için önemli hale geliyor.

Outdoor beach sand sea water day summer couple young woman man blonde dark haired dark sunglasses

Mobil cihazlar herkesin yaz arkadaşı

İnsanlar, yaz boyunca çıktıkları tatillerde ya da dışarıda geçirdikleri zamanlarda yıl içinde hiç olmadığı kadar çok yeni insanla tanışıyor. Yaşadığı hiçbir anı kaçırmamak ve belgelemek isteyenler mobil cihazlarını yanlarından asla ayırmıyor. Rakamlarla konuşmak gerekirse Facebook kullanıcılarının %70’i mobil cihazlardan post gönderiyor ve Facebook’ta paylaşılan fotoğrafların %76’sı mobil cihazlardan gönderiliyor. Bu da, pazarlamayla uğraşanlara özellikle yaz aylarında mobil cihazlardan görüntülenip paylaşılabilecek içerikler oluşturmaları hakkında ipuçları veriyor.

yaz-mevsimi-plaj

 

Yaz, paylaşımı artırıyor

Belki bronz bir cilt, belki güzel bir doğa manzarası belki de yalnızca havanın güzel olması insanların yazın daha çok fotoğraf paylaşmasına sebep oluyor. Sosyal medyada yazın yapılan fotoğraf paylaşımı bahara oranla %22, sonbahara oranla ise %7 daha fazla. Genelleme yapacak olursak insanlar 800 milyon post, fotoğraf, video, link ve yorum paylaşıyor. Yazın gelişi, iyileşen hava koşulları insanların sevdikleri yerler ve bölgeleri ziyaret etmesi için de ilham veriyor.

facebook-yaz-arkadaşlık

Yaz, aynı zamanda aktivite zamanı demek

İnsanların %46’sı yazı ‘’rahatlama’’ olarak görüyor. Çok daha fazlası ise bu rahatlığı eyleme çeviriyor. Yüzme, yemek yeme, gün batımını seyretme, yürüyüş yapma, koşu, parti yapma gibi aktivitelerin sayısı yazın gelmesiyle birlikte artıyor. Yazın bir numaralı aktivitesi ise ‘’şekle girmek’’ yani spor yaparak incelmek ya da kas yapmak… Yazın insanlar daha az yemek yiyor ve hafif yiyecekleri tercih ediyor. Yüzmek hem bir yaz aktivitesi hem de kilo vererek vücudun şekle girmesini sağlıyor. Sosyal strateji anlamında, insanlarla paylaştığınız içeriklerde yazın pozitif etkilerinin altını çizebilirsiniz ve onlara yüzmeyle ilgili eğlenceli ve farklı aktiviteler hazırlayabilirsiniz. İnsanlarla böylece çevrimdışı da bağlantı kurabilirsiniz. Çünkü açık havayla ilgili aktivite ve hobiler için yazdan uygun bir zaman olamaz.

yaz-facebook

Yaz, bizleri daha ‘’arkadaş canlısı’’ yapıyor

Havalar ısındıkça insanlar daha çok sosyalleşmeye başlıyor. Yaz aylarında insanlar Facebook’taki arkadaşlık isteklerini bahar aylarına göre %20, kış aylarına göre %14 ve sonbahar aylarına göre ise %6 daha sık kabul ediyor. Onlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve onlara yakın olmak istiyorsanız arkadaşlığı ve birlikte olmanın gücünü kutlamalısınız ve kullanıcıların oluşan yeni bağlantılarına ulaşmanın yollarını düşünmelisiniz. Gerçek marka yüzleri oluşturmak için çalışmaya en uygun zamanlardan biri. Tabi takipçilerinizin bu haberi, yeni arkadaş oldukları kişilerle paylaşmalarını da sağlamalısınız.

Bu yazı es geçmeyin ve harekete geçin! Çünkü yaz mevsimi, insanları yeni şeyler denemeleri için ikna etmenin tam zamanı. Bunları yaparken güzel bir yaz geçirmeyi de ihmal etmeyin.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler