Yeni Android sürümü Nesnelerin İnterneti’ne hazır

nesnelerin-interneti

google-android

Google’ın düşük özellikli cihazlara olan ilgisi devam ediyor. Şirket, yükselmekte olan Nesnelerin İnterneti pazarına giriş yapmayı düşünüyor.

Teknoloji ve internet devleri, Nesnelerin İnterneti çağına güçlü bir giriş yapmak için hazırlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Samsung, Nesnelerin İnternetine yönelik büyük bir adım atmış ve Artik çiplerini tanıtmıştı.

Edinilen bilgiye göre, Google en az 32 megabayt RAM’le çalışan cihazlar için kod adı ‘’Brillo’’ olan yeni bir Android sürümü çıkarmayı düşünüyor. Android’in önceki sürümlerinde ise bu sınır 512 megabayttı ve giyilebilir teknolojilerle akıllı telefonlara uygundu. Fakat Brillo, internete bağlı hayattaki çok fazla sayıdaki sensör ve güvenlik teçhizatı ile birlikte kullanılabilecek.

Brillo, Android’deki temel prensiple ve aynı amaçla çalışacak: birbiriyle benzeşmeyen çok sayıda donanımsal parçayı tek bir yazılım platformunda birleştirecek. Bu nedenle Brillo’nun her yeri kuşatan Nesnelerin İnterneti için değil internete bağlı ev gereçleriyle uyumlu olarak çalışacağını söyleyebiliriz.

nesnelerin-interneti

Google’ın internet bağlantılı evler için işletim sistemi yaratma sevdası Nest ile birlikte başladı. ‘’Work With Nest’’ adını taşıyan platformdaki yazılım geliştiriciler bir dizi API (uygulama programlama arabirimi) geliştirebilirler. Raporda Nest programının Brillo ile nasıl birleştirileceğinden bahsetmiyor ancak bunun bir şekilde çözüleceği çok açık şekilde görülüyor.

Brillo, gelecek hafta gerçekleşecek olan Google I/O geliştiriciler konferansına yetiştirilirse resmi olarak duyurulabilir.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler