Yeni başlayanlar için #Bitcoin hakkında 6 gerçek

bitcoins thumbn

Teknoloji severlere göre Bitcoin geleceğin parası. Kimileri de Bitcoin’in nasıl çalıştığını tam olarak anlamasalar da olaya oldukça şüpheci yaklaşıyorlar. Peki nedir bu Bitcoin?

Kısaca sanal para olarak tanımlanabilecek Bitcoin hakkında bilinmesi gereken 6 gerçeği sizler için derledik:

Bitcoin nedir?

Bitcoin tamamen sanal ortamda var olan bir para birimi. Herhangi bir banka ya da Federal Hazine ile hiçbir alakası yok. Normal paraya çevrilemiyor. Ancak internet ortamında kazanılıyor ve harcanıyor. Bitcoin’ler aslında matematik algoritmalarından oluşan bilgisayar kodu parçaları. Şu anda dünyada 11 milyon Bitcoin para var. 2014 yılında bu rakamın 21 milyona çıkması bekleniyor.  Kredi kartlarından farklı olarak Bitcoin’ler ile yapılan alışverişler geri alınamıyor. Sadece parayı alan taraf iade etmeye razı olursa para geri alınabiliyor.

Bitcoin’ler izlenemez ve anonim mi?

Yaygın olan anlayışın aksine Bitcoin’ler izlenebilir. Her ne kadar Bitcoin’ler sosyal güvenlik numarası, banka hesap bilgileri ya da adres gibi kişisel bilgileri kullanmasa da her para transferinde sanal bir iz bırakıyor. Blockchain adı verilen bu kayıt sayesinde aynı paranın iki kez harcanmadığından emin olunuyor. ABD’de gerçekleşen Bitcoin  transferlerine ilişkin kişisel bilgiler mahkeme emri ile alınabiliyor.

Bitcoin kullanmaya nasıl başlayabilirim?

Bitcoin kullanmak için Bitcoin uzmanı olmanıza gerek yok. Öncelikle yapmanız gereken bilgisayarınıza  ya da telefonunuza Bitcoin yazılımını yüklemek. Ya da cloud üzerinde  web-cüzdan da oluşturabilirisiniz.

Bazı masaüstü Bitcoin cüzdanları Bitcoin QT, Armory, Electrum, Hive ve Multibit içerebilirler. Masaüstü Bitcoin cüzdan kullanıyorsanız bilgisayarınızı sık sık yedeklemeyi ihmal etmeyin.

Android Bitcoin gibi mobil Bitcoin cüzdanlar Bitcoin kabul eden gerçek iş yerlerinde mobil cüzdanın oluşturduğu QR kodunun taranması ile para transferini gerçekleştiriyor. Coinbase ya da Blockchain.info gibi web tabanlı sanal cüzdanlar mobil ya da pc herhangi bir tarayıcı üzerinden Bitcoin  paranızı kullanabilmenizi mümkün kılıyor. Üye olduğunuzda Bitcoin cüzdan sağlayıcınız il Bitcoin adresinizi oluşturuyor. Bundan sonra ne zaman isterseniz bir Bitcoin adresi yaratabilir ya da adresinizi arkadaşlarınızla paylaşarak para alışverişi yapabilirsiniz.

bitcoin android

Nasil Bitcoin alabilirim?

Bitcoin’leri Bitstamp ve Coinbase gibi online Bitcoin döviz ofislerinden gerçek para karşılığında alabilirsiniz.

Hangi şirketler Bitcoin ödeme kabul ediyor?

Dünyada binlerce şirket Bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor. Bitcoin kabul eden büyük şirketler arasında WordPress, Etsy, Amazon ve Overstock  var. Kmart, Sears Home Depot ve CVS gibi mağaza zincirleri de Bitcoin kabul etmeye başladı.

Bitcoin’lerin değeri ne kadar?

Coindesk Bitcoin Price Index’e göre bugün itibariyle Bitcoin’in değeri  687,2 dolar. Bitcoin’lerin toplam piyasa değeri yaklaşık olarak 7 milyar dolar.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler