Yeni başlayanlar için Reddit sözlüğü

Reddit yeni kullanıcılar için oldukça zorlu bir platform olabilir. En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit’e adapte olmak biraz vakit alıyor. Ancak aylık 112 milyon kullanıcısı ile Reddit sosyal medyanın baş aktörlerinden olmaya devam ediyor.

Eğer cesaretinizi toplayıp Reddit hesabınızı açtıysanız ne anlama geldiğini çözemediğiniz kısaltmalar ve tabirlerle karşılaşmış olabilirsiniz.  Sürekli büyüyen ve değişen online topluluk gözünüzü korkutmasın. Reddit’in kendine özgü dilinde en çok işinize yarayacak deyimleri  ve açıklamalarını sizler için derledik:

Redditor

Reddit kullanıcılarına verilen ad.

Subreddit

subreddit1

Reddit subreddit adı verilen milyonlarca topluluktan oluşuyor. Subredditler “yeşil başlı kurbağa” kadar spesifik ya da “videolar” kadar genel başlıklarda olabilir.

TL,DR

Redditte sık sık karşınıza çıkacak TL,DR kısaltması  Too Long, Didn’t Read, yani “Çok uzun, okumadım” anlamına geliyor.

Upvote – Downvote

Reddit kullanıcıları gönderileri iyi (upvote) ya da kötü (downvote) oy verebiliyorlar. İyi oylanan gönderiler üst sıralara yükselirken, kötü oylanan gönderiler yer kaybediyor. Oylar gönderinin solundaki gri oklarla veriliyor.

Karma

Upvote sayınız ile downvote sayınız arasındaki farka Karma deniyor. Reddit’te iki tip karma var: İçerik Karması (Content Karma) ve Bağlantı Karması ( Link Karma). Content Karma kullanıcıların yorumları beğenmesi ile, Link Karma da kullanıcıların bağlantıları beğenmesi ile ortaya çıkıyor.

X-Post

X-Post ya da Cross Post daha önce başka bir subredditte yayınlanmış bir gönderinin yeni bir subredditte yayınlanmasına verilen ad.

Cakeday

Cakeday Reddit doğumgününüze verilen ad.  Reddit’e üye olduğunuz gün Reddit doğumgününüz oluyor. O gün yayınladığınız gönderilerin yanında beliren pasta ikonu ile diğer kullanıcılar da doğumgününüzden haberdar oluyor.

Repost

Repostlar daha önce yayınlanmış gönderiler. Redditorler arasında pek hoş karşılanmayan bu duruma düşmek istemiyorsanız Karma Decay’den gönderinizin daha önce yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Lurker

Lurker Reddit’e üye olan ancak paylaşımda bulunmayan kullanıcılara deniyor.

Troll

Reddit’te gönderilere sürekli olumsuz ve kaba yorumlar yapan kullanıcılara verilen ad.

Throwaway

Reddit’te hesap oluşturmak çok kolay olduğu için kişisel bilgilerinizi açıklamadan “Throwaway” hesaplarla itiraflarda bulunup günlük terapi dozunuzu alabilirsiniz.

OP: Original Poster

Bir yorum ya da gönderi zincirini ilk başlatan kişiye OP – Original Poster deniyor. Reddit kullanıcıları genelde OP’lerden başlattıkları gönderi ile ilgili daha fazla içerik bekliyor ve OP’ye inançlarını “OP will deliver – OP yapar” ifadesi ile belirtiyorlar.

OC: Original Content

Orijinal İçerik anlamına gelen Original Content – OC, Reddit’in geçer akçesi. Daha önce yayınlanmamış içerik sunmak Reddit topluluğu tarafından çok önemseniyor ve Repost’lar affedilmiyor.

SO: Significant Other

“Diğer Yarısı” anlamına gelen SO bir kullanıcının eşi, erkek arkadaşı, ya da kedisi olabilir.

ITT

In This Thread – Kısaca bu gönderide anlamına geliyor.

IRL

In Real Life – Gerçek Hayatta’nın kısaltması.

NSFL

Not Suitable For Life – Hayat İçin Uygun Değil anlamına geliyor ve NSFW (Not Safe For Work) kısaltmasına gönderme yapıyor.

FTFY

Fixed That For You, senin için düzelttim anlamına geliyor. Örneğin bir kullanıcı “güne başlamanın en kötü yolu” başlıklı bir görsel yayınlarsa, başka bir kullanıcı daha kötü bir yol bulduğunu ifade etmek için kendi görseline FTFY ibaresini ekliyor.

HIFW

How I Feel When “ ….. olduğunda ben” açıklaması ile yayınlayacağınız GIF’lerinize ekleyeceğiniz kısaltma.

AMA : Ask Me Anything , bana istediğinizi sorun anlamına geliyor.

TIL: Today I Learned , bugün bunu öğrendim anlamına geliyor.

IIRC: If I Remember Correctly, eğer yanlış hatırlamıyorsam anlamına geliyor.

MRW: My Reaction When, ….. olduğunda tepkim anlamına geliyor.

DAE: Does Anyone Else, benden başka….. var mı? anlamına geliyor.

ELI5: Explain It To Me Like I am 5, 5 yaşındaymışım gibi anlat anlamına geliyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler