Yeni başlayanlar için Vine rehberi

Vine nedir nasıl kullanılır?

İki sene öncesine kadar 6 saniyelik videoların ne bir mesaj anlatacağına, ne de bir fayda sağlayacağına inanırdık herhalde. 6 saniyede ne anlatılabilir, ne sergilenebilir ki? Fakat Vine’ın hayatımıza girmesiyle, 6 saniyeye neler sığdırılabileceği milyonlarca örnekle kanıtlandı. Hayatımıza “Vine Fenomeni” diye bir kavram girdi. İnsanlar Vine üzerinden meşhur oldular, TV programlarında yer almaya başladılar. Peki, nedir bu Vine?

Twitter’ın Ekim 2012 itibarıyla Vine servisini duyurmasının ardından, uygulama üzerinden yapılan paylaşım oranı 2013’ün üçüncü çeyreğinde, ilk çeyreğe oranla %403 büyüme kaydetti.

Böylesine büyük bir yükseliş gösteren ve artık birçok akıllı telefonda bulunan, en çok kullanılan mobil aplikasyonlardan olan Vine’a başlarken, tüm özelliklerini kullanmak için bu kılavuz herkese yardımcı olacak.

vine-mobile
Vine edinin

Vine iOS, Android ve Windows Phone olmak üzere üç büyük işletim sisteminin kullanıldığı tüm mobil cihazlara indirilebilir. Uygulamayı indirmeniz ardından, Twitter hesabınızla ya da e-posta adresinizle giriş yapmanız gerekecek. Profilinizi oluşturduktan sonra sağ üst tarafta göreceğiniz “+” ikonuna dokunun ve Twitter hesabınızdaki Vine kullanıcılarını takip etmeye başlayın. Ya da mesaj veya e-posta yoluyla artık Vine kullanıcısı olduğunuzu arkadaşlarına bildirin ve onları da davet edin.

Takip edecek kişiler bulun

Zaten bağlantıda olduğunuz kişilerin dışında “Vine Fenomenleri”ni ya da yükselişte olan videoları görüntüleyip takip edebilirsiniz. Bunu da üst menüde yer alan “Explore/Keşfet” sekmesini kullanarak yapabilirsiniz. Burada göreceğiniz birçok Vine kanalında komedi, müzik, haber ve politika ile ilgili olan yüzlerce Vine bulacaksınız. “Explore/Keşfet” sayfasında ayrıca o dönemin en çok kullanılan hashtag’leri “Popular Now” ve “On the Rise” başlıkları altında yer alıyor. Bu hashtag’lerden de en popüler ve yükselişte olan Vine’ları yakından takip edebilirsiniz.

20130124-VINE-FACEBOOK-001edit

Takip edilecek olan favori hesapları kendiniz bulacağınız gibi, Vine’da ve Twitter’da takip ettiğiniz kontaktlarınızın “Revine”larından da görebilirsiniz. “Revine”, aynı Twitter’daki “Retweet” mantığındaki gibi beğendiğiniz bir Vine videosunu, video altında yer alan “Revine” ikonunu kullanarak kendi profilinizde paylaşmanızdır. Profesyonel Vine kullanıcıları, sık sık Revine yaparak video dolaşımını artırırlar.

Bu iki yolu kullanacağınız gibi, favori hesaplarınız ve kontaktlarınızın takipçilerinin olduğu listeyi açıp, ilginizi çeken hesapları takip edebilirsiniz.

Vine türleri

Vine tamamen yaratıcılık üzerine kurulmuş bir platformdur. Animasyon yaratıcıları, sinemacılar, öğrenciler, meşhurlar, meşhur olmayanlar, komedyenler, sıradanlar, sıradışı olanlar ve daha yüzlerce çeşit insan Vine’ı kendilerini bir şekilde ifade etmek için kullanıyorlar. Siz de birkaç denemenin ardından uygulama üzerinizdeki kendi dilinizi ve tarzınızı yaratıyor olacaksınız.

“Be like” akımı

Vine’da en sık rastlanan video türlerinden biri “Be like” videolarıdır. Bu tür videoların içeriği aslında taklit mantığı üzerine kuruludur. Kişilerin bir kişiyi ya da kitleyi aslında nasıl gördüklerini bol mizahi öğelerle, genelde ön kamera kullanarak videoya aldıkları Vine’lardır bunlar. En klişe örnekleri “Girls be like, boys be like” gibi başlıklar altında paylaşılır. Bu videolarda, erkekler tarafından çekilenler kızların aslında gerçek hayatta nasıl olduklarını, kızlar tarafından çekilenler de erkekleri aslında nasıl gördüklerini gösterir. Tabi bunlardan başka daha yüzlerce “be like” türünde Vine videosu mevcuttur.

Dublaj yapın Vine’daki bir diğer çok kullanılan ve rastlanan video türü de dublaj videolardır. Bu videolarda günlük hayat, televizyon, filmler, magazin programları gibi programlardan alınan kesitler üzerine dublaj yapılır. Dudak senkronizasyonu ve ses uyumu bu tür videoların ana öğelerini oluşturur. Örneğin yabancı bir filmden yaptığınız 6 saniyelik bir kesit üzerine kendi sesinizle dublaj yapabilir, oldukça eğlenceli videolar üretebilirsiniz.  

Stop-motion Vine’lar Belki de en beğenilen ve paylaşılan Vine türlerinden olan stop-motion videolar, anların duraklatılarak ve objenin yeri, şekli değiştirilerek yaratılır. Stop-motion tekniğinin Vine üzerine uygulanmasıdır. Kişiler çeşitli oyuncaklar, Legolar, günlük hayat, kalem, kağıt vb. birçok türden birçok objeyi kullanarak bu tür videolar yaratabilirler.

Yarışmalar Vine’da her gün markaların, fenomenlerin ve etkinlik yöneticilerinin hashtag’lerine rastlanır. Para ödülleri, teşvik ödülleri ya da fenomenlerden gelen “videonuz yeterince iyi olursa Revine’larım” teklifleri bile Vine üzerinden gerçekleştirilen kampanyaların ne kadar etkili olabileceğini gösterir. Siz de büyük takipçi sayısına ulaşmış marka ve kişileri takip ederek bu tür kampanyalara dahil olabilir, takipçi sayınızı bu sayede hızla artırabilirsiniz. Vine videosu yaratma Video oluşturmak için uygulamayı açın ve sağ üst köşedeki kamera ikonuna basın. Ekranınıza görüntü geldiğinde video kaydetmek için parmağınızı ekrana dokundurun ve video kaydınız bitene kadar basılı tutun. Vine’a daha önceden çektiğiniz ve telefonunuzda bulunan bir videoyu ekleyemezsiniz. Vine videoları en fazla 6, en az 3 saniye uzunlukta olabilir. vine-screen1 Videonuzu kayda alırken, alt kısımda yer alan çeşitli seçenekler daha iyi bir Vine çekmenize yardımcı olacaktır. Soldan sağa tanımlayacak olursak, en solda ön kamera ikonu, yanında sabit çekim için yardımcı, yanında odaklama seçeneği, onun yanında videonuzu durdurduğunuzda en son nerede kaldığınızı görmenizi sağlayacak hayalet modu ve son olarak da taslak olarak kaydet seçeneği bulunmaktadır. Taslaklara en fazla 10 video ekleyebilirsiniz. Özellikle stop-motion bir Vine videosu çekmek istiyorsanız hayalet modu size çok yardımcı olacaktır. Bu modu kullanmanız size akıcı bir video oluşturmanızda büyük fayda sağlar. ghosting2 Videonuzu kaydetmenizin ardından sağ üstte göreceğiniz ikonu basın ve videonuzu ön izlemesini görüntüleyin. Eğer üzerinde değişim yapmak istediğiniz bir kısım olursa, “Edit/Düzenle” seçeneğini kullanıp zaman çizelgesi yardımıyla videonuzu düzenleyebilirsiniz. Ayrıca videonuzu tamamen silmek için yukarıda yer alan çöp kutusu ikonunu kullanabilirsiniz. editing3 Videonuzu çekip düzenlemeniz ardından “Save/Kaydet” seçeneğine dokunun. Sonrasında sağ üstte göreceğiniz “Yeşil check” ikonuna basarak videonuzu yayınlanmaya hazır hale getirin. Geldiğiniz bu ekran “Share/Paylaş” ekranıdır. Bu ekranda konum, kanal ve hashtag’ler ekleyebilirsiniz. Videonuzun daha fazla kişi tarafından görüntülenmesini istiyorsanız en az videonuz kadar yaratıcı hashtag’ler bulmalısınız. Son adım olarak eğer videonuzun Facebook ve Twitter gibi kanallarda da görülmesini istiyorsanız, bu ağlarla Vine hesabınızı senkronize edip paylaştığınız videonun bu kanallarda da görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Paylaştığınız videoları, URL ve embed kodlarını kullanarak masaüstünde de görüntülenebilir hale getirebilirsiniz. Yardımcı olacak birkaç ipucu -iPhone kullanıcısı iseniz, videolarınızı iPhone kulaklıklarınızla kaydetmeniz daha iyi bir ses kalitesine sahip olmalarını sağlayacaktır. -Özellikle stop-motion videolar çekmek istiyorsanız, mutlaka tripod kullanın. -Özel efektler her zaman dikkat çekicidir. Özel efektler kullanmaya çalışın ve bunu geliştirmek için araştırın.

-Videolarınızın geniş kitlelere yayılmasını istiyorsanız çok kullanılan hashtag’ler kullanmalısınız. #magic, #stopmotion, #fun, #funny vb.

-Videolarınızda, ilginçlik yaratmaya çalışın fakat bunları genelde kullanılan objeleri kullanarak yapın. Kağıt, kalem, lego vb. gibi objelerle yaratacağınız ilginç videolar daha fazla beğeni toplayacaktır.

-Mümkün olduğunca çok farklı kaynaktan, çok farklı Vine’lar seyretmeye çalışın. Bu, sizin yeni teknikler öğrenmenize, ilginç fikirler edinmenize yardımcı olacaktır.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler