Yeni girişiminiz için en ideal ismi nasıl belirlersiniz?

Startup 3

Startup’ınız için en ideal ismi nasıl yaratırsınız?

Yıllarca düşündünüz, tasarladınız. Belki bütün eğitiminizi bu fikir üzerine yoğunlaştırdınız. Farklı ve en iyisi olsun diye sayısız eğitim aldınız ve binlerce sayfa makale okudunuz. Artık hazırsınız. Ama bir dakika!

Bu girişiminize ne isim verecek, piyasada nasıl yer alacaksınız?

Hepimizin dikkatini çekiyordur bazı firma isimleri, işletme tabelaları. Bazıları çok çarpıcı, kimi çok sade, hatırı sayılır bir kısmı da komik gelir gözümüze. Peki siz olsanız ne yapardınız? Gördüğünüz o dükkanın, o firmanın ismini ne koyardınız? Bu konuyla ilgili Virgin.com’da yayınlanan bir makalede Startup’ınıza isim verirken dikkat edilecek hususlar ve sektör ileri gelenlerinden birkaç öneri yer alıyor.

Startup 3

Blippar CEO’su Ambarish Mitra: “İsmi kendiniz yaratın.”

Son dönemde Türkiye’de de örneklerine rastlar olduğumuz Blippar’ın çalışma prensibi QR Code ile benzerlik taşıyor. Bir web sayfasında, basılı bir yayında ya da bir billboard reklamındaki görüntüyü mobil cihazınızda bulunan Blippar uygulaması sayesinde farklı şekilde algılıyor ve görsel içindeki gizli içeriklere ulaşmanızı sağlıyor.

Bu ilginç isimli girişimin kurucusu ve isim babası Mitra marka ismi yaratımı için: “Yaratıcı olun ve öne çıkmaktan, garip olmaktan korkmayın. Ayrıca ürününüze ve piyasadaki fırsatlara odaklanarak isminizin içinde ne olması gerektiğini, anlatmaya çalıştığı şeyi yakalayın.

Atwood Digital’in kurucusu Mark Atwood: “Ona kendi isminizi verin.”

İngiltere’de, adını gerçekleştirdiği etkili projelerle duyurmuş Manchester merkezli olan Atwood Digital’in yaratıcısı Atwood, böyle bir isim tercih etmesini iki adımda açıklıyor: “Ben Adwood’um ve dijital işler yapıyorum. Siz de bu konuda kendinizi çok zorlamayın. En iyi fikirler tuvalette aklıma gelir. Eğer gelmiyorsa hemen hemen aynı işlevi gören meditasyonu deneyin.”

Startup

Mobil üzerinden gerçekleştirilen kayıt olma dönüşüm oranlarının ölçümlenmesinde en iyilerden olan Geckoboard, kurucusu Paul Joyce tarafından “İşi açıklamayan bir isim içeren bir marka ismi olmalı” düşüncesiyle adlandırılmış. Joyce: “Markanız ve stratejileriniz için neyin önemli olduğunu düşünün ve müşterilerinizi hesaba katarak işlerinizin onlar tarafından siz nasıl isterseniz öyle yorumlanacağı fikrini benimseyin. Örneğin bizim için açıklayıcı bir isimden çok eğlenceli, cana yakın, ilk akla gelen ve işletmeler için öncelikli bir firma olmak her şeyden önemli.” sözleriyle markanıza vermeniz gereken isim konusunda farklı bir görüş öne sürüyor.

Eyetease Dijital Medya kurucusu Richard Corbett Londra’ya özgü ticari taksiler olan Black Cab’lerle yürüttüğü gerçek zamanlı reklam kampanyası ve ücretsiz wi-fi hizmetiyle adından sıkça söz ettirmişti. Corbett, girişimlere verilen isimlerle ilgili olarak “Anlamlı bir isim” olması gerektiği düşüncesinde. Peki nedir bu “Anlamlı isim”? Corbett’e göre isminiz iki heceden oluşmalı.

Buna örnek olarak da dünyanın önde gelen firmalarına dikkat çekerek

“Ap-ple, Face-book, Vir-gin, Goo-gle, e-bay vb.”

gibi örnekleri veriyor. Ayrıca web uyumunu ölçümlemek için mutlaka sonuna “.com” uzantısını koymak gerektiğini öğütlüyor. Bunu özellikle uluslararası pazarları hedefleyen girişimler için en önemli konulardan biri olarak görüyor. Sözlerini de “ve emin olun, bu şekilde düşünmek sizi fikrinize daha yakınlaştıracak ve marka olma yolunda şevkinizi perçinleyerek başarı hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.” diyerek tamamlıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler