Yeni Güvenlik Açığı Android Cihazları Tehlikeye Attı

Linux sistem çekirdeğinde yeni keşfedilen güvenlik zaafı, siber saldırılar düzenleyen hackerların Linux bilgisayar ve sunuculara olduğu kadar Android cihazlara da kolaylıkla erişebilmesine imkan sağlıyor.

Perception Point güvenlik firmasının bulduğu CVE-2016-0728 dizini olarak adlandırılan bu virüs, 3 yıldan beri Linux sistem çekirdeği 3.8 versiyonu 2013 yılında yayınlandığından beri mevcut.

android-virus2

Firma, bu güvenlik açığının nelere sebep olduğunu belirledi ve bu kusuru Linux 3.8 sistem çekirdeği ile çalışmayı sürdüren sistem geliştiricilere raporladı. Bu zaaf sonucu insanlar yerel sunucuları kendi amaçları doğrultusunda kullanabiliyor ve kök dizin üzerindeki erişim yetkisine bütünüyle sahip olabiliyor.

Bu güvenlik tehdidi nedeniyle Android 4.4 KitKat ya da daha sonraki sürümleri kullanan telefonlara zararlı uygulamalar kurulabilir ve telefonun işletim sistemine bağlı fonksiyonları sizin yetkiniz dışında kullanılabilir.

android-virus

Perception Point’e göre tespit edilen bu açık, Linux işletim sistemiyle çalışan on binlerce hatta milyonlarca bilgisayarı ve sunucunun yanı sıra Android cihazların %66’sını etkileyebilir. Bu gelişme gerçekten de kaygı verici çünkü şu an dünyada gücünü Android işletim sisteminden alan 1,4 milyar akıllı telefon ve tablet bulunuyor.

Android’e göre bu güvenlik zaafı yüzünden çok büyük sorunlar yaratan hacker girişimleriyle henüz karşılaşılmadı. Fakat Linux’un hazırlayacağı bir düzeltme ya da Android cihazlara bir güncelleme gelmeden birçok Linux bilgisayar ve Android işletim sistemli telefon ve tablet hacker saldırılarına karşı risk altında olacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler