“Yılın İletişimcisi”nin internet utancı

Yılın İletişimcisi seçildikten sonra ne yaparsanız bütün itibarınızı kaybedersiniz?

ABD’nin Cleveland eyaletinde bir kariyer ve iş bulma web sitesi yöneten Kelly Blazek günümüzde sosyal medyanın gücünü hafife aldı. Kelly Blazek’in kendisine Linkedin’den email atan ve iş arayan Diana Mekota’ya yazdığı cevap internette sonsuza kadar yerini aldı.

Kelly Blazek Cleveland’da on yıl önce kurduğu NE Ohio Communications Job Bank şirketi ile iş arayanları ve iş ilanlarını bir araya getiriyor.  Şirket en yeni iş ilanlarını ayda iki kez üyeleri ile paylaşıyor. Ancak geçen sene “Yılın İletişimcisi” seçilen başarılı iş kadınının sosyal medya ile başı dertte.

Diana Mekota bu yaz Cleveland’a taşınarak iş bulmayı planlıyordu ve Linkedin üzerinden Kelly Blazek ile irtibata geçti. Kelly Blazek Linkedin üzerinden kendisine ekleme talebi gönderen Diana Mekota’ya oldukça sert bir cevap yazdı.  Diana Mekota ise kendisine yazılan sert cevabı Imgur hesabından tüm dünya ile paylaşmakta gecikmedi.

Kelly Blazek kendisine Linkedin’den ekleme talebi gönderen 26 yaşındaki Diana Mekota’ya şu satırları yazdı:

“Ekleme talebin uygunsuz, yapışkan ve senden başka kimseye faydası yok. Wow, her 26 yaşında iş arayan gencin benimle arkadaş olarak yıllar içinde oluşturduğum birinci sınıf iş bağlantılarımı ele geçirmesi için sabırsızlanıyorum. Sizin kuşağınızın küstahlığına bayılıyorum. Bir daha asla sadece sen iş bağlantısı yapabilesin diye uzmanlara gidip onca emekle oluşturdukları iş bağlantılarını öylece alabileceğini düşünme. Bir daha bana sakın yazma.”

Diana Mekota Email

Mekota’nın 19 Şubat tarihinde Blazek’e yazdığı emailde tecrübeleri, eğitimi ve referansları ile şirketin 7300 üyelik email listesine girme isteği yer alıyordu. Mekota Blazek’ten gelen öfkeli emaile yazdığı cevabı da yayınladı:

“Bir daha size yazmamamı söylemiştiniz ancak burada bir yanlış anlama olduğunu düşünüyorum ve  sadece kendimi izah etmek istiyorum. Size ekleme talebi yollamamın nedeni bir arkadaşımın özgeçmiş göndermek yerine bunu yapmamın daha uygun olduğunu tavsiye etmiş olması. Bu hareketimin küstah ve ısrarcı gibi görünmesinden dolayı özür dilerim. Niyetim kesinlikle bu değildi. Niyetim çok etkileyici iş ağınıza katılmaktı ancak sizin gerekçelerinizi de anlıyorum.”

Yazışma Imgur’dan sonra Redditten Facebook’a tüm sosyal medyada hızlıca yayıldı. Blazek ise olayın hemen ardından yayınladığı bir mektupla özür diledi. Blazek bu işin tutkusu olduğunu ve iş stresi ile asıl yardım etmek  istediği insanları üzdüğünü ve herkesten özür dilediğini söyledi. Blazek’in başına gelenler sosyal medya çağında internet üzerinden yayınladığımız içerik konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler