YouTube 360 Derece Canlı Video Yayını Yapacak

BuzFeed News’de yayınlanan bir rapora göre YouTube, 360 derece çekimle canlı olarak yayınlanacak videoları gündemine almak için kamera üreticileriyle bir araya geldi. YouTube bu konuda yorum yapmaktan kaçındı ve bu hizmetin yayına gireceği tarih hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak video devi firmanın kamera üreticileriyle, insanların normal kameralarla olduğu gibi 360 derece kameralar ile 360 derece videolar hazırlayabilmesi için bazı ayrıntıları belirgin hale getirmek için bir araya geldiği düşünülüyor.

youtube-360 degree

Şu anda, 360 derece çekim yapabilen sayılı kamera var. Bu kameralarla üretilen videolar ise düşük kaliteli olduğu için operatör dostu. 360 derece çekim yapabilen kameralar bir seferde birkaç farklı video çekebiliyor ve çekim tamamlandıktan sonra bu videoların son hali ortaya çıkıyor.

360-degree-video

Bu özellik daha sonra yüklenecek videolar için güzel bir durum ancak konu canlı yayın olduğunda bir platformun her bir 360 derece kameranın tüm özelliklerinin bilmesi ve bu bilgileri tutarlı videolar yayınlamak için işlemesi gerekiyor. Bu endüstrideki standartlar üreticilere doğru şekilde aktarılırsa ve kameraları farklı kaynaklardan videoları bir araya getirebilecek kadar güçlü olan üreticilerle konuşulursa, YouTube kendi payına düşen görevi yerine getirebilir.

YouTube-Cardboard

YouTube, interaktif formatları geçen yılın Mart ayında yani Facebook 360 video desteğini News Feed’e (Haber Akışı) getirmeden 6 ay önce desteklemeye başladı. Birkaç ay sonra ise video platformu, Google Cardboard desteğini hizmete soktu. Cardboard desteği Kasım ayında daha da artırıldı ve bu sayede kullanıcılar akıllı telefonlarını düşük maliyetli sanal gerçeklik gözlüklerine dönüştürdükleri Cardboard ile 360 videoları 3 boyutlu olarak izleyebildi.

cardboard

Diğer şirketler ise YouTube’un liderliğinde bu teknolojiye destek vermeye başladı. Bu konuda harekete geçen Samsung’un kendine ait bir 360 derecek kamera üreteceği bile konuşuluyor.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler