YouTube’da 8K çözünürlükteki ilk video yayınlandı

8K çözünürlükteki bir videoyu çekmek için gerekli ekipmanları bulmak şu an için çok zor. Bu görüntüyü evlerde seyretmek için gereken teknoloji ise henüz yaygınlaşmış değil. Tüm bunlara rağmen, 8K çözünürlükteki ilk video YouTube’da yayınlandı.

Bu özelliği 2010 yılında duyuran YouTube, yüksek çözünürlüğe sahip videoyu su yüzüne çıkardı. ‘’Ghost Towns’’ (Hayalet Kasabalar) adındaki klip, terkedilmesinin üzerinden kısa bir süre geçen bir maden yerleşkesinin yavaş ve panoramik görüntülerini içeriyor. Mountain View’lı şirket Google, 8K etiketini bu yılın başlarında kullanmaya başladı fakat 4320p çözünürlükteki video çekimleri son zamanlarda görüntülenmeye başladı.

Youtube-8K-video

Videonun açıklamasında görüntülerin RED Epic Dragon 6K kamera ile en yüksek çözünürlüğe ulaşabilmek için dikey yönlü olarak çekildiği ve bazı görüntülerin Adobe’un After Effect süiti kullanılarak yükseltildiği ve birbirine eklendiği belirtiliyor.

Bu videoyu ne yazık ki pek azımız günlük olarak kullandığımız makinelerden izleyebileceğiz çünkü söz konusu büyüklükteki bir videoyu oynatabilmek için neredeyse sistem kaynaklarının tamamının kullanılması gerekiyor. Ancak yine de videonun Chrome ve Safari’de görüntülenebildiğini söylemek isteriz. Tabi çözünürlüğü düşürerek videoyu seyretmeyi de deneyebilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler