Yüz milyonlarca dolar savaş yatırımı | Apple vs. Google

Akıllı telefon geliştiricilerinin hemfikir olduğu bir konu varsa o da bu sektörün geleceğinin ses komut özellikli programlarla şekilleneceği. Fakat günümüzde bu uygulamaların kullanım oranının azlığı programcı ve mühendislerin hevesini kursağında bırakıyor. Öyle ki bu yılın başında yapılan bir ankette iOS işletim sistemli cihaz kullanıcılarının yalnızca %15’i Siri kullandıklarını söylediler.

apple-siri

The Telegraph’ın haberine göre önümüzdeki dönemde Apple ve Google, ses komut özelliğinin yanında daha birçok şekilde kullanıcıların mobil cihazlarına hükmetmelerini sağlayacak olan teknoloji Ar-Ge’lerine yüz milyonlarca dolarlık bütçeler ayırdılar. Birkaç hafta önce Apple’ın Topsy’i satın almasının sebeplerinden biri de bu. Apple bu satın almanın doğru yapılmış bir hamle olduğunu duyursa da, Google halen bu konuda bir adım önde olduğunu belirtiyor.

apple-vs-google

Google başmühendislerinden Scott Huffman bu rekabette daha ileride konumlanmalarını şu sözleriyle ifade ediyor: “Bu yarışta daha önde olmamızın sebebi, yaptığımız bütün çalışma ve araştırmaların, tüketicilerin ihtiyacını karşılayacak şekilde en mikro düzeye kadar indirgenebilen arama modülleri üzerine inşa etmemiz. Ayrı bu rekabeti bir yarışa benzetiyorum. Bizim için yarış yaratıcı fikirleri geliştirmenin yanında, yaratıcı fikirler geliştiren başka girişimleri de herkesten önce fark edip onlarla iş birliği sağlamak. Bu rekabette ilk sırada olmak istiyorsanız, mühendislik yeteneklerinden çok daha fazlasına ihtiyacınız vardır.”

google-carved-apple

Google’ın bu kendinden emin ilerleyişi elbette projeleri tarafından da destekleniyor. Özellikle ileriki dönemde adını daha sık duymaya başlayacağımız Google Now eğer yeteri kadar ilgi toplarsa bu alanda Apple da dahil tüm rakiplerini açık ara farkla geride bırakacak gibi görünüyor. Eğer Google Now oturma odalarımıza, arabalarımıza diğer şirketlerden önce girecek olursa, muhtemelen iki büyük marka arasındaki bu savaş tam anlamıyla hiç başlamadan biteceğe benziyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler