ZTE’den ilk modüler telefon prototipi

Her sene bir yenisinin çıkmasıyla ve teknolojinin hızı göz önüne alındığında akıllı telefonların ömürleri daha kısalırken geçtiğimiz sene ilk olarak Motorola tarafından alınan bir patentle ortaya çıkan Moduler Phone fikri tüm teknoloji meraklılarını heyecanlandırmıştı.

Upgrade mantığına dayanan ve telefonun işlemci, grafik hızlandırıcı, RAM’i gibi istediğiniz parçalarını değiştirdiğiniz modüler telefonlarla ilgili ilk örnek ise Çinli elektronik firması ZTE’den geldi. CES 2014’de sergilenen Eco-Mobius isimli cihazda telefonun ana aksamları ayrı bir kısım içinde yer alırken, bu kısımda istediğiniz özelleştirmeyi yapabilmeniz sağlanmış.

eco-mobius_zte_moduler_telefon_evenmag

Telefonda batarya ömründen, kamera modülüne kadar birçok kısım özelleştirilirken, böyle bir telefonun çevreye katkısı özellikle telefonun isiminde de olduğu gibi sürekli vurgulanıyor. Atıl telefonlar yerine parçaları değişen bir telefonun getireceği yararlar tabii ki tartışılmaz, fakat cihaz üreticilerinin bu telefonlara yaklaşımı kısa vadede biraz temkinli olacaktır. Özellikle satış rakamlarına çok ciddi bir etkisi olacağı düşünüldüğünde bu tarz telefonların üretimini firmalar tarafından kabul görmesi pek kolay olmayabilir.

eco-mobius-2_evenmag_zte_ces2014

CES 2014’de ZTE standında belirtildiği üzere şimdilik geliştirme aşamasında olan telefonlar için konuşmak da çok erken. Ciddi bir teknolojik alt yapı ile üretim bandının farklılaşmasına neden olacak ve cihazların parçalarının uyum süresi için baya bir zaman daha beklememiz gerekecek. Siz ne dersiniz, şimdi kullandığınız akıllı telefonlar yerine böyle bir telefon kullanmayı tercih eder miydiniz?

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler